5 Analist Tahmini: FED Öncesi, Altın İçin Neler Bekleniyor?

Altın, bir önceki seansta bir ayın en büyük düşüşünü kaydetti. Salı günü, daha güçlü bir dolar, külçenin cazibesini azaltmaya devam etti. Ayrıca, yatırımcılar Fed’in daha fazla politika sıkılaştırma işaretleri vereceği beklentisiyle sarı metalden uzaklaştı. Bu gelişmelerin ortasında değerli metal kayıplarını artırdı. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

Ricardo Evangelista: Bu senaryo, altını cezalandırır

Spot altın, Pazartesi günü %1’den fazla düştükten sonra yazı sırasında %0,2 düşüşle 1.775,30 dolara geriledi. ABD altın vadeli işlemleri ise en son %0,4 düşüşle 1.790,20 dolardan işlem gördü. Külçe ile birlikte dolar da güvenli bir değer deposu olarak da kabul görür. Dolar, Çin’den gelen hayal kırıklığı yaratan bir dizi ekonomik veriden ve Çin merkez bankasının sürpriz bir faiz indiriminden yararlandı. ActivTrades kıdemli analisti Ricardo Evangelista, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu belirsizliğin ortasında yatırımcılar, ikisi arasındaki ters fiyat korelasyonu nedeniyle altını cezalandıran bir dinamikte doların güvenliğinde rahatlık buluyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Çarşamba günkü FOMC tutanakları açıklanacak. Tutanaklar, daha fazla şahinlik işaretleri verirse Evangelista, doların cazibesinin daha da artacağın söylüyor. Ayrıca, bu senaryonun altını cezalandıracağını kaydediyor.

Xiao Fu: Altın, mevcut aralıkta konsolide olabilir

Bu arada Fed yetkilileri şahin bir ton sergilediler. Yüksek enflasyonu dizginlemek için bu yıl daha fazla faiz artırımına işaret ettiler. Yükselen ABD faiz oranları, faiz getirmeyen külçeler üzerinde ağırlık yaratma eğilimindedir. Bank of China International analisti Xiao Fu, yatırımcıların altın borsasında işlem gören fonlardan da çekildiğini söylüyor. Ayrıca, bunun altın üzerinde de baskı oluşturmasının mümkün olduğunu ifade ediyor. Analist, şu açıklamayı yapıyor:

Fed’in gelecekteki faiz artırımlarına ilişkin son politika toplantısının tutanaklarından alınacak bir işaret, altın için önemli olabilir. Çünkü bu külçe için büyük bir rüzgar olmaya devam ediyor. Altının önümüzdeki birkaç hafta için mevcut aralıkta konsolide olması da muhtemel.

Matt Simpson: Altın güvenli liman akışlarını çekmeyi başaramadı

Zayıf küresel ekonomik verilerin durgunluk korkularını körüklemesinin ardından doları destekledi. City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, Çin’den gelen bir dizi zayıf verinin, küresel bir yavaşlama korkularını canlandırdığını söylüyor. Analist, bu gelişmenin ABD dolarını metallerin aleyhine yükselttiğini kaydediyor. Simpson, bu bağlamda şu yorumu yapıyor:

Altın güvenli liman akışlarını çekmeyi başaramadı. Bu nedenle 1.783 dolarlık desteğin kırılması muhtemelen yol boyunca duraklamaları tetikledi. Ayrıca, Cuma günkü 1.800 doların üzerinde kapanmaya yönelik ılımlı girişim, bu yüksek seviyelerde altın için her şeyin iyi olmadığına dair bir ipucuydu.

Marc Chandler: Altın, doların artan gücünden dolayı düşüyor

Bazı analistler, altının olumsuz havasını Çin’den gelen zayıf ekonomik verilere ve Çin merkez bankasından sürpriz faiz indirimlerine dayandırıyor.

Bununla birlikte Bannockburn Global Forex baş piyasa stratejisti Marc Chandler, altının geri çekilmesinin ABD dolarının yenilenen gücüne bağlıyor. BD Dolar Endeksi, geçen hafta sonlarında bir ayın en zayıf seviyesine düştü. Ancak, Pazartesi günü %0,8 yükseldi.

Chintan Karnani: Sarı metal, kısa vadeli yatırımcıları bu şekilde çekebilir

Insignia Consultants araştırma direktörü Chintan Karnani ise, altının düşüş hareketini teknik bir oyun olarak görüyor. Karnani’ye göre, düşüş sadece tahvil getirileri ile teknik bir oyun. Analist, ayrıca DXY’nin altın için bir fiyat diktatörü olduğunu söylüyor. Buradan hareketle analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altının 1.800 doların üzerinde işlem yapmaması da kar realizasyonuna yol açtı. Altının, kısa vadeli yatırımcıları çekmek için 1.800 dolardan daha düşük bir fiyat tabanı oluşturma belirtileri göstermesi gerekiyor.

Bu arada Hindistan’daki finans piyasaları Pazartesi günü Bağımsızlık Günü kutlamaları nedeniyle kapalı. Chintan Karnani, altındaki düşüşün kısmen bu kapanıştan kaynaklandığını da söylüyor. Bu nedenle, Hindistan piyasaları Salı günü yeniden açıldığında, Hindistan altın talebinin değerli metal fiyatlarını yükseltmesi gerektiğini kaydediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.