ABD’de kritik gelişme: Türkiye’ye F-16 satışını gaye alan tasarıyı geri çektiler

Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) 2023 bütçesini içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısını görüştü.

Yunan lobisine yakınlığı ile bilinen New Hampshire vekili Demokrat Chris Pappas’ın çok sayıda Kongre üyesinin takviyesi ile NDAA tasarısına eklenmek üzere verdiği ve ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışını engellemeyi amaçlayan tasarısı da gündeme geldi.

TASARILARDAN BİRİ GERİ ÇEKİLDİ

New Hampshire vekilinin Türkiye’nin ismini zikretmeden “bir NATO müttefikine yönelik yinelenmiş yetkisiz hava alanı ihlallerinde bulunan bir ülkeye” silah satışının yapılmasını yasaklayan birinci tasarısının “tekrar kıymetlendirmek üzere geri çekildiği” bildirildi.

Komitenin internet sayfasında da tasarıya “geri çekildi” ibaresi eklendi.

Pappas’ın tasarısında şu sözler kullanılmıştı:

“Başkan’ın, bir evvelki yıl, bir NATO müttefikine yönelik yinelenmiş yetkisiz hava alanı ihlallerinde bulunan yahut diğer bir üye ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü öteki formlarda ihlal eden bir ülkeye, Senato ve Temsilciler Meclisi Dış Alakalar Komitelerine bu ülkenin artık kelam konusu ihlalleri yapmadığını ve 6 ay evvelce bu ihlalleri durdurduğunu teyit etmeden, Silah İhracatı Denetim Maddesi’nin 36’ncı hususuna tabi olan rastgele bir savunma ekipman yahut hizmetini transfer etmesi yasaktır.”

DİĞERİ REVİZE EDİLDİ

Komitenin internet sayfasında Yunan lobisine yakınlığı ile bilinen vekilin ikinci tasarısının ise “revize edilerek yine sunulduğu” belirtildi. Bu tasarıda ise Türkiye’ye F-16 satışına yönelik iki kural koşuldu.

Tasarıda, Başkan’ın Senato ve Temsilciler Meclisinin Dış Alakalar ve Silahlı Kuvvetler Komitelerine bu satışın ABD’nin “ulusal çıkarına olduğunun” ve “bu F-16’ların Türkiye tarafından Yunanistan toprakları üzerinde yetkisiz uçuşlar için kullanılmamasını sağlamak için atılan somut adımların detaylı bir izahatını” vermesi gerektiği tabir edildi.

Tasarının 2023 savunma bütçesi yasası ile yasalaşması için Temsilciler Meclisi Genel Şurası ve Senato’nun ilgili komiteleri ile Genel Konseyinden geçmesi gerekiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.