Asya borsaları Çin hariç yükseldi

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, dün yaptığı açıklamada enflasyon düşene kadar faiz artırımına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyonun net ve inandırıcı bir biçimde düştüğünü görmeliyiz. Şayet bunu göremezsek, o vakit daha agresif hareket etmeyi düşünmemiz gerekecek” dedi.

Powell’ın açıklamaları, yüksek enflasyonist ortamda merkez bankalarının agresif faiz artırımına gitmesinin ekonomileri resesyona sürükleyeceği telaşlarının gündemde kalmasına neden oldu.

İKİ YILIN AKABİNDE BİRİNCİ SEFER

Öte yandan Çin’de karantina bölgeleri dışında üst üste 3 gün yeni olaya rastlanmaması, önlemlerin kaldırılacağı beklentilerini artırdı. Bu durum risk iştahını desteklese de ülkede açıklanan konut fiyatlarının düşüş kaydetmesi, borç çevirme sorunlarının yaşandığı gayrimenkul bölümündeki kırılganlıkların sürdüğüne işaret etti.

Bugün açıklanan bilgilere nazaran, Japonya iktisadı birinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 1 ile iki yılın akabinde birinci defa daraldı.

Bu gelişmelere rağmen resesyon telaşlarının çok fiyatlandığına yönelik görüşlerin teknoloji paylarına alım getirmesiyle Asya borsalarında Çin hariç alıcılı bir seyir izlendi. Kapanışta Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,25 azalarak 3.086 puan, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,21 artarak 2.626 puan oldu.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,94 bedel kazanarak 26.911 puandan günü tamamlarken, dolar/yen paritesi evvelki kapanış düzeyinin yüzde 0,1 altında 129,2’den süreç görüyor.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,25 primle 54.454 puanda ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,17 artışla 20.637 puanda seyrediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.