Austria Wien-Fenerbahçe maçı sonrası Viyana karıştı!

Austria Wien ile Fenerbahçe ortasında oynanan UEFA Avrupa Ligi play-off müsabakası sonrasında gece yarısı Viyana sokakları karıştı. Fanatik Avusturyalılar, sarı-lacivertli taraftarlara saldırdı. Kendilerini koruyan Fenerbahçe taraftarlarının karşılık vermesinin akabinde arbede büyüdü ve iki kişi yaralandı. Bir kişi tutuklandı. 56’sı Fenerbahçe taraftarı olmak üzere 80 kişi hakkında süreç başlatıldı.

UEFA Avrupa Ligi play-off cinsinin birinci maçında karşılaşan Austria Wien ile Fenerbahçe’nin alandaki uğraşından sonra taraftarlar ortasında arbede çıktı. Maç sonrası çıkan arbedelerde, iki kişinin ağır yaralanırken bir kişi tutuklandı. Ayrıyeten 56 Fenerbahçe taraftarı hakkında süreç başlatıldı.

Fenerbahçe kafilesini karşılamaya gelen Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun’un yanındaki kimi taraftarlar karşılama sırasında taşkınlıklar yapınca çok sayıda polis bölgeye sevk edilmişti. Bu olay sonrasında maçtan bir gün evvel gerginlik tırmandı.

MEYDAN SAVAŞI

Maç sırasında Fenerbahçe kalecisi Altay Bayındır’a atılan davul tokmağı ve yabancı cisimler sonrası iki tribün ortasında tansiyon arttı. Maçtan sonra kent merkezinde iki kadro taraftarları karşı karşıya geldi

Reumannplatz’ta galibiyeti kutlayan sarı-lacivertli taraftarlara saat 00.45 sularında sopalar, kırık sandalyelerle saldıran 30 kadar Austria Wien taraftarına Fenerbahçe taraftarı tıpkı biçimde karşılık verdi. Bir anda ortalık savaş alanına döndü. Polise yumruk atan Alman vatandaşı bir taraftar tutuklandı. 56 Türk taraftar ile 24 Avusturyalı taraftar aleyhinde yaralama, taarruz ve düzensizlik çıkarmaktan süreç yapıldı.

GEREKLİ İHTARLARIN YAPILMADIĞI İDDİASI

Viyana’daki taşkınlıkların, büyükelçiliğin Türk taraftarlarını “Fanatik taraftarların olduğu yerlere gitmemeleri“ için gerekli formda uyarmaması ile Avusturya Polisi’nin önleyici önlemler almamasından kaynaklandığı belirtiliyor. Stadın içinde de çok sayıda taraftarın arbede ettiği belirtiliyor.

2017 yılında da Türk mahallesinde olaylar çıkmış ve bu durum Avusturya’da yaşayan Türkler’i epey kahra sokmuştu.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.