Avrupa’da güç tasarrufu: Fransa’da kışın birkaç saatlik elektrik kesintileri gündemde

Kuruluşun 2022-2023 kışına ait senaryoları derleyen ön iddia araştırmasında, Fransa’da gelecek kış aylarında elektrik sistemi üzerinde önemli baskı olma riski üzerinde duruldu ve bu riskin tüketimi azaltarak denetim edilebilir olduğu kaydedildi.

Araştırmada, elektrik sisteminde tüketime dayalı baskı oluştuğunda, elektrik kesintisi riski muhtemelliğine değinildi.

Ülkedeki elektrik tüketimi hakkında vatandaşlara yeşil, turuncu ve kırmızı renk işaretleriyle bilgi veren EcoWatt platformuna atıfta bulunulan araştırmada, 6 aylık kış sürecinde Fransa’da yalnızca birkaç “kırmızı” sinyal öngörüldüğüne değinildi.

Araştırmada, büyük çoğunlukla saat 08.00 ile 13.00 ve 18.00 ile 20.00 ortasında hafta içi kesinti riskinin bulunduğu üzerinde duruldu.

Çoğu vakit ulusal seviyede elektrik tüketiminin, yüzde 1 ila 5, çok meteorolojik şartlarda ise yüzde 15’e kadar azaltarak kesintilerin önlenebileceği kaydedildi.

Araştırmada, Fransa’da elektrik sisteminin büsbütün çökmesi üzere bir durumun kelam konusu olmadığına işaret edildi.

EcoWatt’ın bildirdiği “kırmızı” sinyal, elektrik sisteminde tüketime dayalı önemli baskı oluştuğu ve tüketim azaltılmadığı taktirde, elektrik kesintilerin kaçınılmaz olduğunu bilgilendiriyor.

ENERJİDE TASARRUF ADIMLARI

Fransa, “Enerji Tasarrufu Planı” kapsamında bu yılki güç tüketimlerini geçen yıla nazaran yüzde 10 azaltmayı hedefliyor.

Enerji tasarrufu için ulusal düzede, iş yerlerinde klimaların en düşük 26 derecede, kaloriferlerin de en yüksek 19 derecede çalıştırılması kararlaştırıldı.

Mağaza vitrinlerinin ışıkları gece 01.00’den sabah 06.00’ya kadar söndürüldü.

Başkent Paris başta olmak üzere ülkenin Lille, Marsilya üzere farklı kentlerinde güçte tasarruf adımları atıldı.

Paris’te 23 Eylül’den itibaren tüm belediye binalarının ışıklarının mahallî saat ile 22.00’de, Eyfel Kulesi’nin ışıklarının da saat 23.45’te söndürülmesine karar verildi.

Başkentteki kamu binalarının sıcaklıkları kademeli olarak 19 dereceden 18 dereceye düşürülecek ve idari kurumlara ilişkin binalar bu kış bir ay geç ısıtılmaya başlanacak. Paris’in yüzme havuzlarındaki sıcaklık da bir derece düşürülecek.

Ülkedeki güçte tavan fiyat uygulaması devam edecekken, Ocak 2023 prestijiyle gaz, Şubat 2023 prestijiyle elektrik fiyatlarındaki artış yüzde 15’le sonlandırılacak.

10 Ekim’de güç tasarrufuna ait bilinçlendirme kampanyasının başlatılacağı ülkede, artan güç fiyatlarıyla uğraş kapsamında yıl sonuna kadar 12 milyon haneye 100 yahut 200 avroluk güç çeki verilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.