Biden, Çin’e kayan üretimin ABD’ye dönmesini teşvik için çip yasasını imzaladı

ABD Lideri Joe Biden, Çin’e kayan çip üretiminin tekrar ABD’ye dönmesini teşvik eden 280 milyar dolarlık çip yasasını, birtakım eyaletlerin valileri, teknoloji şirketlerinin yöneticileri ve özel davetlilerin huzurunda imzaladı.

Biden,Bugün imzaladığım Çip ve Bilim Yasası, ABD için kuşakta bir sefer gelen yatırım fırsatı olarak Amerikan halkının gurur duyabileceği bir yasadır. Çip sanayisinin geleceği Amerika’da üretilecek.” dedi. Biden, “Ülkemizin geleceği hakkında bu kadar optimist olmamın sebebi sizlersiniz. Biliyorsunuz, Çip ve Bilim Yasası Amerika’da yarı iletken üretme gayretlerimizi güçlendiriyor. Bu yatırım tek başına 40 bin istihdam yaratacak. diye konuştu.

1 milyon istihdam hedefliyor

ABD Lideri, yeni yasa için yapılan yatırım nedeniyle gelecek 6 ay boyunca yarı iletken fabrikalarının inşa edileceği, yalnızca bu inşa sürecinin tek başına 1 milyondan fazla istihdam sağlayacağını bildiren tahlile atıfta bulundu.

Geniş davetli topluluğuna konuşan Biden, Ros Garden’daki iş beşerlerine, Milletimiz ve dünyaya daha büyük umut ve fırsatlar için güzel işler yaratmak için çalışanları güçlendirin, ekonomiyi büyütün, yalnızca zenginler için değil, herkes için büyüyün. sözünü kullandı.

Çin’e gönderme yaptı

Başkan Biden, ABD’nin elini rakiplerine karşı güçlendirecek yasanın Çin’i rahatsız ettiğini lisana getirerek, Çin Komünist Partisi’nin bu yasa tasarısına karşı ABD iş dünyasında etkin olarak lobi yapmasına şaşmamalı. ABD, bu gelişmiş çiplerin üretiminde dünyaya öncülük etmelidir. Bu yasa tam olarak bunu yapacak. dedi.

Biden, Eskiden dünyada araştırma ve geliştirmede bir numaraydık, artık 9’uncu sıradayız. Çin on yıllar evvel 8’inci sıradaydı, artık ikinci sıraya yükselmiş durumda ve öbür ülkeler süratle yaklaşıyor. ABD dünyaya liderlik ediyordu. Size kelam veriyorum gelecek 10 yıllarda da buna devam edecek. diye konuştu.

Çip ve Bilim Yasası

ABD Senatosu 27 Temmuz’da, 33 senatörün hayır oyuna karşı 64 senatörün evet oyu ile çip üretimi kesimine 280 milyar dolarlık yardımı öngören yasa tasarısını onaylamış, tasarı bir gün sonra Amerikan Temsilciler Meclisi’nde 243 kabul, 187 ret ve 1 çekimser oyla kabul edilmişti.

ABD’de yarı iletken üretiminin artırılmasına yönelik çip yasası, arabadan elektroniğe kadar birçok sanayide üretimde aksamaya neden olan çip kıtlığını hafifletmeyi amaçlıyor.

Yasa, yarı iletken üretimi için yaklaşık 52 milyar dolarlık dayanağın yanı sıra yarı iletken fabrikalarının kurulumunu teşvik etmek için dört yıllığına yüzde 25’lik vergi indirimini içeriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.