Biden’ın Riyad ziyareti öncesi sürpriz karar: Suudi Arabistan’ın İsrail açılımı sürüyor

ABD Lideri Joe Biden’ın Suudi Arabistan ziyareti öncesi Riyad idaresi, hava alanını İsrail’i de kapsayacak biçimde tüm sivil uçuşlara açma kararı aldı.

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesinden yapılan yazılı açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Suudi Arabistan, milletlerarası hava alanını kullanan sivil uçuşlar ortasında ayrım yapmamayı öngören 1944 Chicago Milletlerarası Sivil Havacılık Konvansiyonu’na uyma ve milletlerarası havacılık irtibatını sağlama gayretleri doğrultusunda ülkenin hava alanını, Sivil Havacılık Otoritesi taleplerini yerine getiren tüm uçuşlara açma kararı aldı.”

RİYAD’DAN ‘TARİHİ KARAR’

Öte yandan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, yaptığı açıklamada, Lider Biden’ın, Suudi Arabistan’ın “tarihi bir kararla” hava alanını İsrail’i de kapsayacak formda tüm sivil uçuşlara açmasını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

ABD Lideri Joe Biden, dün, İsrail ve Filistin’den sonra Orta Doğu tipinin ikinci ayağı olan Suudi Arabistan’a geçeceğine değinerek şunları söylemişti:

“Yarın (15 Temmuz 2022) İsrail’den direkt Cidde’ye, Suudi Arabistan’a uçan birinci Amerikan Lideri olacağım. Bu, kıymetli bir ilerlemeyi temsil ediyor. Yarın Suudi liderliği ile görüşmemde direkt bir ileti taşıyor olacağım: Tüm bölgeye ve açıkçası tüm dünyaya barış ve daha istikrarlı harika fırsatlar getirecek bir ileti.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.