Bilimsel araştırma: Genetik düzenleme hastalıkları engelleyecek

ABD’li bilim insanları, erken yaşlanma hastalığı üzere rahatsızlıklara yol açan yanlışlı genleri kesip değiştirebilecek enzimler oluşturduklarını açıkladılar.

Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılara nazaran, insan DNA’sı, progeria (erken yaşlanma hastalığı) üzere hastaların çok süratli yaşlanmasına ve gençken ölmesine neden olan genetik şartları düzgünleştirmek için düzenlenebilir.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, araştırmacılar tedavi verilen hücrelerin düzenlenmiş DNA’yı kullanacağı için, bedenlerinin daha sonra olağan halde çalışmaya başlayacaklarını söyledi.

Progeria yahut orak hücre anemisine yakalanmış hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, hayvanların enjeksiyondan sonra düzgünleştiğini buldu. Araştırma, şimdi insanlarda denenmedi.

HEM ORAK HÜCRE HEM DE PROGERIA İÇİN

Grup, doğduktan 14 gün sonra insan hastalardan alınan progeria ile hastalanan farelere tedavi verdi. Yaklaşık yüzde 90’ının enjeksiyondan sonra kas hücrelerinin güzelleştiğini ve ömrünün iki katına çıktığını gördü.

Teknoloji, orak hücre anemisi olan farelerde de test edildi ve 16 hafta sonra bilim insanları, aşı verilen farelerin yüzde 80’inin büyük ölçüde uygunlaştırıldığını söyledi.

BEŞERLİ DENEMELER UMUT OLUŞTURACAK

Araştırmada yer alan genetikçi Dr. James Liu, insan denemelerinin, aygıtının hastalığa sahip hastalara yardımcı olup olmayacağını belirlemeye başlayabileceğini umduğunu söyledi.

Liu, tedavinin, kırmızı kan hücreleri yanlışsız halde oluşmadığında orak hücreli anemiden muzdarip olanlar üzere genetik rahatsızlıkları olan öteki hastalar için de kullanılabileceğini öne sürdü.

Progeria hastalığı çok az görülen bir genetik durumdur. Ömrün birinci birkaç ayında süratli yaşlanma ve gelişme meselelerine yol açan DNA’daki tek bir mutasyondan kaynaklanır. Artık yeni çalışmalarla, bu mutasyonun önüne geçilmesi hedefleniyor.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.