Binali Yıldırım: Dünya global besin krizinin arifesinde

Marmara Kümesi Vakfı (MGV) tarafından düzenlenen 25. Avrasya İktisat Tepesi dün başladı.

Farklı ülkelerden siyasetçilerin, diplomatların ve iş insanlarının yer aldığı ve 9 Haziran’a kadar sürecek doruğun ikinci gününe AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran da katıldı.

“Birleşmiş Milletler hiç bir sıkıntıya, deva değil”

Zirvede konuşan Binali Yıldırım, Bugün bilhassa Rusya ve Ukrayna’nın bu savaş öncesi dünya besin muhtaçlığının 3’te 1’inden fazlasını sağlıyordu. Pandemide tedarik zinciri bozuldu. Fiyatlarda artış çok fazla oldu. Bir de bu kriz devreye girince bu besin sıkıntısı birçok sorunun önüne geçti. Bugün dünya global besin krizinin arifesindedir. Güç fiyatlarında, doğalgazda, petroldeki artışlar bütün ülkelerin ekonomik göstergelerini alt üst etti. Bugün hiçbir ülke 1 yıl evvel yaptığı bütçeyi uygulama imkanına sahip değil. Yüzde 100 üzerinde sapmalar var. tabirlerini kullandı.

“Dünya global besin krizinin arifesinde”

Yıldırım şöyle devam etti:

Avrasya coğrafyasına bakalım. İç savaşlar, terör, göç, bütün hadiseler bu bölgede cereyan ediyor. Bunun bir tesadüf olduğunu herhalde düşünmüyoruz. Afganistan işgali, Irak’ın işgali, Suriye ve Yemen’deki iç savaş. Şimdilerde de Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş. Tüm bunlar olmak zorunda değil lakin maalesef hoş güzel Birleşmiş Milletler diye bir kuruluşumuz var. Hiçbir sıkıntıya deva değil. dedi.

“Barışın korunması için bedel ödeyen bir ülkeyiz”

Yıldırım,Türkiye olarak biz bölgesel ve global barışın korunması için önemli bedel ödeyen bir ülkeyiz. Toprak bütünlüğümüzü sağlamak, insanlarımızın can ve mal güvenliğini teminat almak için 40 yıldır terör örgütleriyle çaba ediyoruz. Müttefik bildiğimiz dostlarımız direkt ya da dolaylı terör kümeleriyle hareket ediyor. Burada dürüstlüğe gereksinim var. Biz bunu muhataplarımıza her vakit anlatıyoruz.diye konuştu.

“Mülteci krizinde yalnız bırakıldık”

DHA’nın haberine nazaran Yıldırım,Rusya Ukrayna ortasındaki sorun başlayınca Avrupa ülkeleri göçmen, mülteci meselelerini daha çok hissetmeye başladı. Biz bunu 10 yıldır yaşıyoruz. Gereken takviyesi göremedik, yalnız bırakıldık. diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.