Bloomberg: Türkiye Rusya’dan doğalgaza indirim ve TL cinsi ödeme istiyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bloomberg’in Türk yetkililerden edindiği bilgiye nazaran, Rusya ile daha da yakın finansal alakalar kurmak istiyor. Bloomberg’e konuşan çok sayıda Türk yetkili, Erdoğan’ın gayeleri ortasında güç ithalatında fiyat indirimleri sağlamak ve lira cinsi ödemelerin önünü açmak olduğunu söyledi.

Bloomberg HT’de yayınlanan habere nazaran, mevzu hakkında bilgi sahibi üst seviye bir Türk yetkili, Erdoğan’ın Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile Özbekistan’daki görüşmesinde doğalgazda yüzde 25 indirim ve güç faturasının bir kısmının lira cinsinden ödenmesini talep edeceğini söyledi.

Moskova’nın tavrı hakkında bilgi sahibi kaynaklar, Türkiye’ye yönelik bir gaz indiriminin görüşüldüğünü teyit etmediler. Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak geçen ay yaptığı açıklamada, iki ülke ortasında ödemelerin bir kısmının ruble cinsinden yapılması konusunda muahede sağlandığını duyurmuştu.

Rusya halihazırda bu yıl Türkiye’ye para girişi sağlamış durumda. Rus devletine ilişkin nükleer güç şirketi Rosatom, temmuz ayında, Akkuyu Nükleer Santrali için yaklaşık 5 milyar dolar göndermişti. Bu transfer, Türkiye’nin resmi rezervlerini artırıcı tesir yapmıştı.

KÖRFEZ ÜLKELERİYLE DE TEMAS KURULUYOR

Bloomberg’in haberine nazaran, Erdoğan finansal takviye için Körfez Arap ülkelerinin de kapısını çalıyor. Türk yetkililerin verdiği bilgiye nazaran Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile swap sınırı mutabakatı olan Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden ek dayanak sağlama teşebbüslerine öncülük ediyor.

Türkiye, bu yıl başlarında ilgilerin düzelmeye başladığı Suudi Arabistan ile de emsal mutabakatlar sağlamak için teşebbüslerde bulunuyor. Yetkililer, bu mevzuda Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın haziran ayında Ankara’ya yaptığı ziyarette bir adım umulsa da husus hakkındaki görüşmelerin duraksadığını lakin bu ay tekrar canlandırılmasının beklendiğini belirttiler.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.