BMGK’nin Kuzey Kore’ye yaptırım tasarısına Rusya ve Çin’den veto

Çin ve Rusya, Kuzey Kore’ye balistik füze denemeleri nedeniyle yaptırımların artırılmasını isteyen ABD’nin Kuzey Kore’ye yaptırımların artırılmasını teklif ettiği tasarı 15 üyeli BMGK’de oylandı.

Kuzey Kore’ye yıllık ham petrol ihracatının 1 milyon varil azaltılarak 3 milyon varile düşürülmesini, rafine petrol ihracatının ise 125 bin varil azaltılarak 375 bin varile düşürülmesini öngören karara 13 ülke dayanak verirken Çin ve Rusya tasarıyı veto etti.

BMGK’de bir tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden en az 9’unun lehte oy vermesi ve daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’dan rastgele birinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor.

İHRACAT YASAĞI HEDEFLENDİ

Kuzey Kore’ye tütün ve tütün mamulleri ihracatının yasaklanmasını öngören tasarı, Kuzey Kore’nin “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen eserlerinin ihracatını da yasaklamayı hedefliyordu.

Tasarıyla tıpkı vakitte Kuzey Kore istihbaratıyla alakalı olduğu belirtilen bilgisayar korsanı ”Lazarus Group”un mal varlıklarının dondurulması da öngörülüyordu.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, oylama öncesi yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin bu yılın başından beri 6 kıtalararası balistik füze deneyerek ve kitle imha silahlarını geliştirerek milletlerarası barış ve güvenliği tehdit ettiğini söyledi.

ÇİN: GERGİNLİĞİ ARTIRACAK

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, yeni yaptırımların Kovid-19 salgınıyla başa çıkmaya çalışan Kuzey Kore üzerinde insani sonuçları olacağını belirterek, ek yaptırımların sorunu çözmek yerine gerginliği daha da artıracağını söz etti.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise ABD’yi diyalog yerine yaptırtmları ve Kuzey Kore’ye karşı ”düşmanca” tavır sergilemeyi seçmekle suçladı.

2006’DAN BU YANA YAPTIRIM UYGULANIYOR

BMGK, nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore’ye 2006’dan bu yana ekonomik ve askeri yaptırımlar uyguluyor. Rusya ve Çin, BM Genel Konseyi’nin 26 Nisan’da aldığı karar doğrultusunda ilerleyen günlerde Kuzey Kore’ye yaptırımların artırılmasını veto etme kararlarını 193 üyeli Genel Kurul’da savunmak zorunda kalacak.

BM Genel Şurası, global barışın garantörleri olması beklenirken veto haklarıyla birden fazla vakit BM Güvenlik Kurulunu fonksiyonsuz hale getiren daimi 5 üye ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa’ya veto kullanımda ”hesap soracak” bir karar almıştı. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.