Boğaziçi öğrencilerinin yargılandığı “Kırmızı boya” davasında karar

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Naci İnci’nin, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında 14 öğrenciye karşı koruma kararı aldırması üzerine “6284 senin mi sandın” yazılı pankart açarak rektörlük binasına plastik şişe içerisinde boya attığı iddia edilen 8 öğrencinin yargılandığı davada karar çıktı.

Sözcü’den Ali Selim Yamanlı’nın haberine göre İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya 8 öğrenci katılmazken, avukatları hazır bulundu.

SAVCI CEZA İSTEDİ

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, tüm sanıkların 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’ndaki ‘direnme’ suçuna ilişkin beraat istenirken, 4 sanık hakkında ise ‘mala zarar verme’ suçundan 4 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

8 SANIK BERAAT ETTİ

Davayı karara bağlayan mahkeme, 8 sanık hakkında ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet’ suçundan yeterli delil bulunamadığını belirterek beraat kararı verdi.

Mahkeme, sanıklardan Sarp Kaya, Ayça Zeynep Demirkol, Ayşe Beliz İnce ve Tutku Kırcalı’nın ‘kamu malına zarar verme’ suçundan 10’ar ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Ayrıca mahkeme, sanıkların daha önce kasıtlı bir suçtan cezasının bulunmamasını ve bir daha suç işlemekten çekineceklerini dikkate alarak, cezanın ertelenmesine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir