Borsa günün birinci yarısında yükseldi

Günün birinci yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 prestijiyle evvelki kapanışa nazaran 19,66 puan kıymet kazanarak 2.394,66’ya çıktı. Toplam süreç hacmi 14,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Birinci yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,92 paha kaybederken, holding endeksi yüzde 1,47 kıymet kazandı. Bölüm endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 2,36 ile orman, kağıt, basım, en çok gerileyen ise yüzde 1,11 ile spor oldu.

Analistler, enflasyon, büyüme ve daha fazla sıkılaşma odaklı telaşların gündemdeki yerini koruduğunu belirterek, global piyasalarda oynaklığın devam ettiğini söyledi.

Bugün Davos Doruğu’ndan gelecek haber akışının yanı sıra ABD Merkez Bankası’nın toplantı tutanaklarının takip edileceğini aktaran analistler, ayrıyeten merkez bankası yetkililerinin açıklamalarının da yatırımcıların odağında olacağını bildirdi.

Analistler, bugünün bilgi gündeminde ABD’de sağlam mal siparişlerinin öne çıktığını tabir ederek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.350 puanın takviye, 2.420 ve 2.470 düzeylerinin direnç pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.