Devletin milyonları kiraya gidiyor

Kamu harcamalarında israfı önlemek için yayımlanan Tasarruf Önlemleri Genelgesi de boşa çıktı. Kamu yeniden vatandaşın milyarlarca lirasını har vurup harman savurdu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yayınladığı Tasarruf Önlemleri Genelgesi, delik deşik oldu. Güç Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşların 2018-2022 yıllarında kiraladığı yahut satın aldığı taşınmazlara milyonlar gitti. CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı’na 2018-2022 yıllarında yapılan kiralama bedellerini sordu.

BAKAN DÖNMEZ AÇIKLADI

Bakan Fatih Dönmez imzasıyla gönderilen karşılıkta Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) iki binası için 653 bin 656 TL, Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin (TEİAŞ) iki binası için 807 bin 191 TL ve BOTAŞ’ın 10 adet lojman ve irtibat ofisi için 2 milyon 273 bin TL kira ödemesi yapıldığı vurgulandı.

Yanıtta ayrıyeten, “Nükleer Düzenleme Kurumunca mülkiyeti Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne (DSİ) ilişkin taşınmaz ve üzerindeki binalar 165 milyon 22 bin lira, mülkiyeti Karayolları Genel Müdürlüğü’ne (KGM) ilişkin iki taşınmaz da 3 milyon 298 bin lira bedelle devralınmıştır” denildi. Kelam konusu beş kamu kurum ve kuruluşu için ödenen kira bedellerinin toplamı 172 milyon 53 bin 847 TL’yi buldu.

‘Vatandaştan tasarruf istiyorlar’

– CHP’li Abdurrahman Tutdere, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan 2018 ve 2021 yıllarında tasarruf önlemleri genelgesi yayımladı. Buna nazaran kamu kurumları hizmet binası, lojman, memur meskeni, kamp, kreş, eğitim tesisi ve arazi satın almayacak, yeni kiralama da yapmayacaktı. Ancak, prestijden tasarruf olmaz anlayışı devletin tüm kurumlarına sirayet etmiş. Kurumlar, tasarruf etmek bir yana harcamalarına son hız devam ediyor. Dışa bağımlı olduğumuz güç için vatandaşı tasarrufa davet eden Güç Bakanlığı da paraları kiraya, binaya yatırıyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.