DİSK-AR: TÜİK verilerinde, işgücü ödemelerindeki ‘astronomik’ artışta soru işaretleri var

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Araştırma Merkezi, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bu yılın ocak-mart arasını kapsayan yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme verilerinde işgücü ödemelerinin aldığı payın ilk çeyrekte, 2022 sonuna göre, “olağanüstü” bir artışla yüzde 25,2’den yüzde 38’e çıkmasında soru işaretleri olduğunu belirtti. 

TÜİK, bugün açıkladığı verilerde Türkiye ekonomisinin yılın ilk 3 ayında çeyreklik bazda yüzde 0,3, yıllık bazda ise yüzde 4 büyüdüğünü bildirmişti. Veri setine uzun zamandır gerileyen ve tarihi düşük seviyelere inen işgücü ödemelerinin payının, ilk çeyrekte hızlı bir şekilde artması dikkat çekmişti. 

TÜİK, EYT’ye dikkati çekti

Verilere göre, işgücü ödemeleri, milli gelirden yüzde 38’lik bir pay alarak 2020 sonrası en yüksek değeri gördü. İşgücünün payı, 2022’nin son çeyreğinde yüzde 25,2 seviyesinde.

TÜİK açıklamasında bu hızlı artışta EYT’nin etkili olduğu, EYT dışarıda bırakıldığında ise işgücü ödemelerinin payının yüzde 33,5 seviyesinde hesaplandığı belirtildi.

TÜİK’e şeffaflık çağrısı

DİSK-AR’ın açıklamasında ise verilerle ilgili soru işaretleri olduğu kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Öncelik EYT ödemeleri dönemsel ve olağandışı bir gelişmedir. Dolayısıyla TÜİK’in EYT’ye bağlı işgücü ödemeleri hariç işgücü ödemelerini esas alması ve bunu açıklaması gerekirdi. 2023 1. çeyrekte kıdem tazminatı ödemeleri işgücü ödemelerinin payını şişirmişti

TÜİK işgücü ödemleri tahmininde bir dizi soru işareti vardır. EYT’ye bağlı kıdem tazminatı ödemelerinin işgücü ödemelerindeki payı ayrıca belirtilmelidir. TÜİK kaç kişiye ne kadar EYT’ye bağlı işgücü ödemesi yapıldığını açıklamalıdır.

TÜİK’e göre 2022 4. çeyrekte 1,1 trilyon TL civarında olan toplam işgücü ödemeleri 2023 1. çeyrekte 1,6 trilyon TL’ye yükselmiştir. Artış yaklaşık 500 milyar TL’dir. Bunun ne kadarının EYT’ye bağlı kıdem tazminatı ödemelerinden kaynaklandığı mutlaka açıklanmalıdır.

 

1,7 milyona yakın EYT’linin olduğu düşünülecek olursa EYT’ye bağlı kıdem tazminatı ödemelerinin işgücü ödemeleri içindeki payının çok yüksek olacağını tahmin etmek mümkündür. EYT’den kaynaklı kıdem tazminatının ilk etapta 400 milyar TL civarında olduğunu söylemek mümkündür.”
 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir