Doğu Masası Hakkari’de: İnsanca ve hakça tertip kuracağız

HAKKARİ- Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki vilayetlerde parti teşkilatlarını güçlendirmek, oy oranını arttırmak emeliyle kurduğu Doğu Masası dört günlük programının ikinci gününde Hakkari’ye geldi.

Üye iştirak merasimi düzenleyen CHP’ye son aylarda yürütülen çalışmalar kapsamında Hakkari’de 600 kişi üye oldu. İştirak merasiminde 600 bireyden 10 şahsa sembolik rozet takıldı. Vilayet yöneticileri katılanların yüzde 70’inin eski AK Partili olduğunu söyledi.

‘İNSANCA VE HAKÇA SİSTEM KAYYIMLARIN OLMAMASI DEMEK’

Hakkari’de düzenlenen merasimde konuşan CHP Örgütlerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “İnsanca ve hakça bir nizam kuracağız” dedi, bunu şu sözlerle açıkladı:

“İnsanca hakça nizam kayyımların olmaması demek. Vatandaşın vermiş olduğu oy neyse o oyun sandıktan motamot çıkması ve o çıkan millet iradesinin motamot yansıması demek. Türkiye’nin farklı yerlerinde, belediye liderini, meclis üyesini seçmesine karşın ona mazbata verilmeyip yerine kayyım atanmasının son bulması demek. Bizim insanca, hakça tertibimiz herkesin hak ettiği halde yaşayabilmesi demek. Çoluğunu çocuğunu okutabilmesi demek. Tarlasını ektikten sonra ‘Acaba bu sene benim ektiğim eser para kazandırır mı? Yoksa tekrardan seneye ekebilir miyim’ sorularıyla muhatap olmaması demek.”

‘TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ ALTILI MASA’DA’

Hakkari’de vilayet lideriyle sohbet ettiği sırada etin kilosunun 120 lira olduğunu öğrendiğini belirten, bu duruma, “Bugün fiyatlar o denli bir noktaya geldi ki meraları olan Hakkari’de bile et 120 liraya geldi. Bu hayat pahalılığının, enflasyonun ortadan kalkması demek insanca, hakça bir düzen” sözleriyle reaksiyon gösteren Salıcı, konuşmasında Altılı Masa iş birliği ve gayelerine değindi. Salıcı şunları söyledi:

“Altı siyasi parti bir ortaya geldik. Farklı siyasi geleneklerden altı siyasi parti, altı genel lider, altı farklı program bir ortaya geldik. Türkiye’nin bu gidişatına dur demek için bir masa oluşturduk. O masa Türkiye’yi ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ ile tanıştıracak, Türkiye’yi çok daha uygun bir noktaya taşıyacak. Senin verdiğin oy neyse o oyun parlamentoya motamot yansımasını sağlayacak bir masa. Münasebetiyle Türkiye’nin geleceği ‘Altılı Masa’da. Eminim, altılı masa oturacak bir karar verecek. Cumhurbaşkanı adayımız kim olacak? Bununla ilgili bir karar verecekler, verdikleri o karardan çıkan kişi kimse o Türkiye’nin 13’üncü cumhurbaşkanı olacak.”

‘TAYYİP BEYEFENDİ YORULDU’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yorulduğunu, dinlenmeye ve torunlarıyla vakit geçirmeye muhtaçlığının olduğunu söyleyen Salıcı, “Tayyip Bey’in etrafında çöreklenen zevat Türkiye’yi makus bir noktaya yanlışsız çekiyor. Onların da emekli olmaya gereksinimi var. Bizim o denli beş on maaş alan danışmanlara gereksinimimiz yok. Türkiye’nin sıkıntılarını biliyoruz. Türkiye’nin problemlerini çözecek takımlar CHP’de var. Bizim Saray’dan öğrenecek bir şeyimiz yok, sizden öğrenecek şeylerimiz var. Halktan öğrenmeye muhtaçlığımız var” dedi.

Salıcı konuşmasında bilhassa ekonomik meseleler başta olmak üzere birtakım tahlil tekliflerine de yer verdiği konuşmasında özetle şunları söyledi:

SINIR TİCARETİNİ GÜÇLENDİRECEĞİZ: Hakkâri sonda bir ilimiz. Van da o denli. Hudut ticaretinin güçlendirilmesine muhtaçlık, önünün açılmasına, teşvik edilmesine muhtaçlık var. Biz bunu yapacağız. Van için de Hakkâri için de başka vilayetlerimiz için de yapacağız. Hudut ticaretinin olduğu kentlerimize katkı getireceğini biliyoruz. Güvenlik gerekçesiyle boşaltılan köylerimiz var. Türkiye’de bizim artık huzuru tesis etmemiz gerekiyor. Türkiye’de çatışmalı ortamın sona ermesini sağlamamız gerekiyor. Terörü bitirmemiz gerekiyor. Türkiye’yi huzur içinde bir ülke haline getirdikten sonra da köyüne huzur içinde dönmek isteyen yurttaşlarımızın tamamının köyüne dönmesini sağlamamız gerekiyor.

BU NİZAMI DEĞİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ: Biz bu sistemi değiştireceğiz. Bu nizamın sahipleri var. Bu sistem değişmesin isteyenler var. Kim onlar? Bu tertipten nemalananlar, beslenenler. Beşli çetenin mensupları, oradaki Türkiye’nin kaynaklarını çar çur eden, devletin kesesinden döviz üzerinden her ay tertipli gelir elde edenler bu sistemin değişmesini isterler mi? İstemezler. Onlar istiyorlar ki bu sistem değişmesin. Bu saraydan beş on maaş alan danışmanlar bu nizam değişsin isterler mi? Hakça nizam kurulsun istemezler zira onlar beş on yerden aldıkları maaşlarını kaybedecekler. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak, Türk’üyle Kürt’üyle, Arap’ıyla Çerkes’iyle her renkten, her kökenden bu ülkenin vatandaşımızla birlikte bu tertibi değiştirmek zorundayız. Bu tertibin değişmesi Türkiye’nin geleceği için yapılması gereken bir iş.

ZOR OLAN ORTAKLAŞMAK: Altılı Masa onun için bir ortaya geldi. Farklı partileriz lakin değerli olan şey iştiraklerimizi öne çıkarmak. Ayrışmak istersek ayrışacak çok şey bulunur. Güç olan ortaklaşmak. Güç olan bir ortaya gelmek, Türkiye’nin geleceği için fedakârlık yapmak. Sıkıntı olan bu ve Cumhuriyet Halk Partisi de Türkiye’nin demokrasisine sahip çıkan, fedakârlık yapan bir siyasi parti. Biz bu çabayı daima birlikte vereceğiz.

DAHA NEREYE GİTMEMİZİ İSTİYORSUN TAYYİP BEYEFENDİ?: Bize bir vakitler Tayyip Beyefendi, ‘Türkiye’nin şu bölgelerine gidemiyorsunuz’ diyordu. ‘Hakkari’ye Van’a gidemiyorsunuz’ diyordu. Tayyip Beyefendi daha nereye gitmemizi istiyorsunuz? Aha geldik sona. Bundan sonrası ya İran ya Irak. Daha nereye gitmemizi istiyorsun Tayyip Beyefendi? De ki ‘şuraya gidin’ biz oraya gideceğiz. Orada da vatandaşlarımızı bir ortaya getireceğiz. Biz daha sık geleceğiz. Geçen yıl da geldik. Birbirimizle daha sık buluşacağız. Hakkari’nin problemlerini Hakkari’den CHP’li bir milletvekilimiz olmamasına karşın Meclis’te sizin isminize savunmaya devam edeceğiz.

TÜRKİYE’NİN BİRLİĞİNDEN, BERABERLİĞİNDEN YANAYIZ: Senin inancın, senin siyasi anlayışın, senin neyin varsa başımızın üstüne. Biz beraberiz. Benim olan her şey senin, senin olan her şey hepimizin. Biz bu anlayışla bu gayrete devam edeceğiz. Bu ülkeyi ayrıştırmaya çalışanlarla, bu ülkeyi parçalamaya çalışanlara, birbirimize makus gözle bakmamızı sağlamaya çalışanlara fırsat vermeyeceğiz. Biz Türkiye’nin birliğinden beraberliğinden yanayız. Birebir vakitte birlik beraberlik içinde yaşayan Türkiye’nin adaletle birlikte yaşamasını istiyoruz. Demokrasiyle birlikte yaşamasını istiyoruz. Huzur içinde yaşamasını istiyoruz.

O SANDIK BURAYA GELECEK: Bu çabanın sonunda biz muvaffakiyete ulaşacağız. Çok uzak değil. İster vaktinde yapsınlar, ister baskın yapsınlar, ister erken yapsınlar o sandık buraya gelecek. O sandık buraya geldiği vakit biz sandıkların hepsine sahip çıkacağız. Sandığa giren oy neyse onun çıkması için, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne verilen oy varsa onun da motamot çıkması için, şeffaflık, adalet için elimizden geleni yapacağız. Lakin ben biliyorum. İktidara kimi yerlerde sarı kart kimi yerlerde kırmızı kart çıkacak. Tayyip Bey’i emekli etmeye var mısınız? Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kendisine çeki tertip vermesi için, o ulu muhalefet misyonunu almaya göndereceğiz. Muhalefet olmak da ulu bir misyon. Biz de Türkiye’nin aydınlık geleceğini daima bir arada kuracağız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.