Dünyaca ünlü beyin uzmanı, hafızayı korumak için tavsiyelerde bulundu

Zihin üzerine 20’den fazla kitap yazan Dr. Richard Restak, onlarca yıllık tecrübesi doğrultusunda hafıza sıkıntılarının nasıl önüne geçilebileceğini açıkladı.

Alzheimer üzere hafıza sıkıntılarına neden olan hastalıklar, çağın en korkutucu hastalıkları ortasında görülürken uzmanlar da her gün zihinsel sıhhati ve hafızayı korumak için neler yapılabileceğine dair açıklamalarda bulunuyor.

Son olarak da George Washington Üniversitesi Hastanesi Tıp ve Sıhhat Fakültesi’nde nörolog ve klinik profesör olan sinirbilimci Dr. Richard Restak hafızayı korumak için birbirinden kıymetli ipuçlarını açıkladı.

Dünyaca ünlü tabip, hafızada yaşanan zayıflamanın kaçınılmaz olmadığını ileri sürüyor ve son kitabında (The Complete Guide to Memory: The Science of Strengthening Your Mind) hafızayı güçlendirmeye yardımcı olabilecek tavsiyelerde bulunuyor.

Dr. Restak, önerdiği antrenmanların her gün yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Ünlü tabip; tüm hafıza maharetlerini güçlendirmenin, daha sonraki hafıza sıkıntılarını önlemenin anahtarı olduğunu da belirtiyor.

Sağlıklı bir hafıza geliştirmek ve sürdürmek için Dr. Restak’ın önerdiği ipuçlarından kimileri şu biçimde:

1- DİKKATİNİZİ DAHA ÇOK VERİN

Bazı hafıza sorunları düşünüldüğünün bilakis zayıflayan bir bellekten değil, dikkat eksikliğinden kaynaklanır. Örneğin, kalabalık bir ortamda tanıştığınız birinin ismini unuttuysanız, bunun nedeni o sırada birkaç şahısla konuşuyor olmanız ve onunla tanıştığınızda gereğince dikkatinizi vermemiş olmanız.

Dr. Restak, dikkat eksikliğinin hafızaya tesirini; “Dikkatsizlik, hafıza zahmetlerinin en büyük nedenidir. Bu, belleği gerçek bir biçimde kodlamadığınız manasına gelir” diye açıklıyor.

Dr. Restak, yeni tanışılan bir ismi ya da kavramı görselleştirmeye çalışmanın faydalı olabileceğini belirtiyor: “Bir isim üzere yeni bilgiler öğrenirken dikkat etmenin bir yolu kelimeyi görselleştirmek. Sözle bağlı bir resme sahip olmak, hatırlamayı kolaylaştırabilir.”

2- HAFIZAYA YÖNELİK İDMANLAR YAPIN

Dr. Restak, gündelik hayatta işlerinizi yaparken uygulayabileceğiniz pek çok antrenman olduğunu söylüyor: “Örneğin; market listenizi oluşturup ezberleyebilirsiniz. Markete gittiğinizde de listenizi (veya telefonunuza kaydettiğiniz notu) otomatik olarak çıkarmak yerine, her şeyi hafızanızdakilere nazaran alın.”

Ünlü hekim, markete gitmeyenler için ise yemek tanımlarını ezberlemelerini öneriyor ve sık yemek yapmanın aslında hafızayı geliştirmek için olağanüstü bir yol olduğunu belirtiyor.

Dr. Restak, günlük hayatta hafızayı faal hale getirebilecek antrenmanlar için GPS kullanmamayı da öneriyor: “Arada bir, GPS’inizi açmadan otomobile binin ve hafızanıza nazaran sokaklarda gezinmeye çalışın.”

Yeni bir araştırmaya nazaran; vakit içinde GPS’i daha sık kullanan bireylerin üç yıl sonra uzamsal belleklerinde daha keskin bir bilişsel düşüş gösterdiği ileri sürüldü.

3- DAHA FAZLA KİTAP OKUYUN

Dr. Restak’a nazaran hafıza meselelerinin birinci göstergelerinden biri kurgudan vazgeçmek: “İnsanlar, hafıza sıkıntıları yaşamaya başladıklarında, kurgusal olmayan okumaya geçme eğilimindeler.”

Dr. Restak; kurgunun, metinle etkin bir biçimde ilgilenmeyi gerektirdiğini fark ettiğini anlatıyor: “Sayfa 11’e geldiğinizde karakterin Sayfa 3’te ne yaptığını hatırlamanız gerekiyor.”

4- TEKNOLOJİYLE ORTANIZA ARALIK KOYUN

Ünlü hekim, teknolojinin sağladığı kolaylığın zihinsel yetenekleri vakitle köreltebileceğini ileri sürüyor: “Her şeyi telefonunuzda saklamak, ‘bilmiyorsunuz’ manasına gelir. Bir cep telefonu kamerası tüm işi sizin yerinize yapabiliyorken, neden odaklanmaya, konsantre olmaya ve bir şeyi görselleştirmek için efor sarf etmeye uğraşasınız ki?”

Ayrıca, teknolojinin yarattığı bir öbür sorun da odağımızı uzaklaştırması: “Günümüzde hafızanın en büyük pürüzü dikkat dağınıklığı. Bu araçların birden fazla, onları kullanan kişiyi bağımlı kılmak hedefiyle tasarlandığından ve ekseriyetle dikkatimiz dağılır. Bugün beşerler Netflix izlerken, bir arkadaşıyla konuşurken yahut sokakta yürürken e-postalarını denetim edebilir. Tüm bunlar, anıları kodlamak için kritik olan şu ana odaklanmamızı engelliyor.”

5- RUH SIHHATİNİZ İÇİN DAYANAK ALIN

Ruh halinin hafıza üzerinde tesiri düşünüldüğünden çok daha fazla. Örneğin, depresyon hafızayı büyük ölçüde azaltabilir. Dr. Restak, “Hafıza problemleri nedeniyle nörologlara sevk edilen şahıslar ortasında en büyük nedenlerden biri depresyondur” dedi.

Dr. Restak’a nazaran; duygusal durum, hatırlanan anıların cinsini de etkiliyor. Hipokampus (veya Dr. Restak’a nazaran bellek giriş merkezi) ve amigdala (beynin hisleri ve duygusal davranışları yöneten kısmı) irtibatlı. “Yani; berbat bir ruh halindeyken yahut depresyondayken, üzücü şeyleri hatırlama eğilimindeyiz. Depresyonu tedavi etmek, çoklukla hafızayı da geri yükler.”

HANGİSİ HAFIZA MESELESİNE İŞARET EDİYOR?

Dr. Restak, her sorunun hafızadaki kayıplara işaret etmeyeceğine de dikkat çekiyor. “Örneğin, kalabalık bir yerde otomobilinizi nereye park ettiğinizi hatırlamamak epey olağan. Bununla birlikte, park yerine nasıl geldiğinizi unutmak, muhtemel hafıza meselelerine işaret eder.”

Dr. Restak bu durumu şu sözlerle özetliyor: “Neyin tasa verici olması gerektiğini bilmenin kolay bir tahlili yok. Bunların birçok bağlama bağlı. Örneğin, otelinizin oda numarasını unutmanız olağan, lakin dairenizin adresini değil. Kaygınız varsa, bir tıp uzmanına danışmak en uygunu.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.