Emekçi, memur, emekli de ‘ek bütçe’ istiyor

İktidar yıl ortasında ek bütçe için Meclis’e yasa teklifi sunarken, yüksek enflasyon karşısında gelirleri eriyen çalışanlar “biz de ek bütçe istiyoruz” diyor.

Tarihi zirvelere çıkan enflasyonla her gün yeni bir artırım haberine uyanan vatandaş da “ek bütçe” istiyor. Yıl başında taban fiyata yapılan yüzde 50’lik artırımın akabinde şubat ayında enflasyonun yüzde 54.4’e yükselmesi ile birlikte maaşlar enflasyona karşı erimeye başlamıştı. Hayat pahalılığı  karşında büyük bir geçim kaygısına düşen memur, emekli ve personeller, TBMM’de kabul edilen ek bütçeye işaret ederek, temmuzda yeni bir artırım, yeni bir bütçe talep ediyor.

2022 yılı ek bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’nde geçen hafta kabul edilmişti. Görüşmelerde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, temmuzda memur maaşlarında yapılacak artışın haziran enflasyonunun açıklanmasıyla kesinleşeceğini, artışın yaklaşık yüzde 40 oranında olacağını öngördüklerini belirtmişti. 2022 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu’na bağlı genel bütçe gelir kestirimi toplam 1 trilyon 80 milyar 515 milyon 421 bin lira artırılacak.

GÖRÜŞMELER HIZLANDI

Diğer taraftan, Minimum Fiyat Tespit Komitesi’nin tarafları olan personel, patron ve hükûmet temsilcileri ortasında görüşmeler de ağırlaşmış durumda. TİSK İdare Konseyi Lideri Özgür Burak Akkol, dün Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’i ziyaret etti. Akabinde TÜRK-İŞ’e geçen Akkol, Genel Lider Ergün Atalay ile minimum fiyat başta olmak üzere çalışma hayatının gündemindeki bahisleri görüştü.

Gözler kabine toplantısında

İşçi ve patron temsilcileriyle görüşen Çalışma Bakanı’nın hafta başı yapılması öngörülen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda taban fiyatla ilgili bir sunum yapması ve bu doğrultuda gelecek hafta taban fiyat konusunda gelişmeler yaşanması bekleniyor. Mevzuat gereği Kurulun aldığı artırım kararı, Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihi takip eden ayın başında uygulamaya giriyor. 2021’de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan minimum fiyat 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti. Mayıs ayında açlık hududu ise 6 bin TL’yi aşmış durumda.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.