Erdoğan’dan ‘İsveç’ ve ‘Finlandiya’ açıklaması: ‘Oyalama görürsek en baştaki tutumumuza döneriz’

AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Ulusal Savunma Üniversitesi Harp Enstitüleri 8’inci Devir Müşterek Komuta Kurmay Eğitimi, 4’üncü Periyot Komuta ve Kurmay Eğitimi, 10’uncu Periyot Karargâh Subaylığı Eğitimi Mezuniyet Töreni’ne katıldı.

Açıklamasında İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini pahalandıran Erdoğan, TSK için yetiştirilmesi gereken nitelikli işçi hakkında ise “Bu yeni devirde yalnızca sistemi yenilemekle kalmadık. Her alanda iyileştirmeler yaptık. Vesayetçilerin, FETÖ’cülerin kapalı devre sistem haline dönüştürdükleri TSK’yı tüm evlatlarımızın erişimine açtık” dedi.

“TSK, GERÇEK MANADA MİLLETİN ORDUSU HALİNE GELDİ”

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satırlar şu biçimde:

“Üniversitemizin 8’inci Devir Müşterek Komuta Kurmay Eğitimi, 4’üncü Periyot Komuta ve Kurmay Eğitimi 10’uncu Devir Karargah Subaylığı kursunu muvaffakiyetle tamamlayanları tebrik ediyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri’miz dünyanın sayılı ordularının başında gelmektedir.

Kahraman ordumuz işçi eksiğine karşın hudut ötesi harekatlarıyla dimdik ayakta durduğunu herkese ispatlamıştır. Üniversitemizin binalarından, eğitim öğretim koşullarına kadar her alanda iyileştirmeler yaptık. Evvel vesayetçilerin akabinde FETÖ’cülerin kapalı devre haline dönüştürdükleri TSK’nın düzeneklerini tüm evlatların buyruğuna açtık. Gerçek manada milletin ordusu haline gelmiştir.

Tıpkı öteki ulusal savunma atılımlarımızın önünün sinsice kesilmesi üzere ıslahat muhtaçlığı da daima sabote edilmiştir. Ulusal Savunma Üniversitesini kurup yeni öğretim sistemine geçmemizin akabinde da sabotaj devam etmiştir. Bunun da elbette eksikleri olabilir, kıymetli olan yapan bir yaklaşımla bu tekliflerin ortaya konmasıdır. Sistemi çökertip eskisinin de gerisine düşürme çabalarını bu kapsamda görmüyoruz. Türkiye’nin muhtaçlığı ileriye yanlışsız adımlar atmaktır.

1800’lü yıllar boyunca kesim modül kopartılan vatanda topraklarını 1900’lerle birlikte büsbütün zaptetmek isteyenlere Çanakkale’de unutamayacakları ders vermiştik. Anadolu’dan ulusal uğraş ile kovup binlerce yıllık tarihimize yeni bir sayfa açmıştık. Milletimizin dayanağıyla başlatılan her demokrasi atağımızın önü bir formda kesildi. Tek parti faşizmi ile darbelerle, ekonomik istikrarsızlıkla, toplumsal çatışma çıkarma uğraşlarıyla, terör örgütleriyle bizim başımızı yerden kaldırmamamız için çok çalıştılar. Bu tablodan mazisi kaç şanla dolu ordumuz da nasibini almıştır. Türkiye, Kıbrıs Barış Harekatı’na kadar ordusunun gerçek durumunu görme imkanı bulamamıştır. Kısa müddet evvel Efes tatbikatı gerçekleştirdik. Dünyadan 39 ülke, başta ABD katıldılar. Başarılı bir tatbikatla dünyaya çok hoş ders verdik. Türkiye küllerinden kalkan bir millet olarak yine her an her yerde, her türlü zafere hazırdır. Bunu Azerbaycan’da Karabağ’da gösterdik, Libya’da gösterdik. Yeniden göstermeye hazırız.

Türkiye terörle gayrette hakkı teslim edilmesi gereken bir ülkedir. Biz bu gayretimizi sıfırı tüketene kadar yürüteceğiz. Geniş bir alandaki operasyonlar dahi, muhtaçlığımız olan dönüşümün hayata geçirilmesine tam manasıyla yetmemiştir. Savunma endüstrimize özel bir yer verdik.

İçeride maruz kaldığımız engellemelerinin sebebini çözmekte zorlanıyorduk. Uğraşların ardındaki silüetin aslında birebir olduğunu vakit bize gösterdi. Emniyet, yargı darbe teşebbüsü, 15 Temmuz darbe teşebbüsüyle ordudan kaynaklanan engelleme eforlarının sebebi ortaya çıktı. Yakın tarihimizin en büyük tasfiyesi, bir manada ülkemizin önündeki mayınları, dikenleri de temizlemiştir. Türkiye hudut ötesi harekatlarından, bölgesel gelişmelerde oyun kurucu pozisyonunu güçlendirmesine kadar değerli muvaffakiyetlerini gerçekleştirmiştir.”

“RİYAKARLIK EMARESİ GÖRÜRSEK EN BAŞTAKİ TUTUMUMUZA DÖNERİZ”

“Üyelik için başvuran ülkelerin kurallarımızı kabul etmeleri birinci adımdı, son iki ülke üye olmamıştır. Üyelik davetine tabi olmuştur. Kaideleri yerine getirirlerse biz de üzerimize düşen vazifesi yaparız. Bu taahhütlerin hayata geçirildiğini görme vaktidir. Bu bahiste bir oyalama ya da riyakarlık emaresi görürsek en baştaki halimize döneriz. Biz herkese karşı açık yürekliyiz, sözlerimizin ardındayız, birebir hali muhataplarımızdan beklemek hakkımız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.