Fanatik Yahudiler, Kudüs’te ırkçı sloganlar attı

İHA

İsrail’in işgali altındaki Kudüs’te fanatik Yahudilerin provokatif davranışları sürüyor.

Kudüs Günü münasebetiyle Bayrak Yürüyüşü düzenleyen fanatik Yahudiler, bölgede tansiyonu yükseltti.

Fanatik Yahudilerden ırkçı sloganlar: Araplara ölüm

Binlerce fanatik Yahudi, ellerinde İsrail bayrakları ile Kudüs’teki Şam Kapısı’ndan Ağlama Duvarı’na yürüyerek, “Araplara ölüm” ve “Köyleri yakın” gibi ırkçı sloganlar attı.

Şam Kapısı’nda toplanan fanatik Yahudiler, yürüyüşü çeken gazetecilere su şişesi ve benzeri nesneler fırlatırken, 2 kişi gözaltına alındı.

Yürüyüşe katılan aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir, “Tanrıya şükür burada on binlerce insan var, Kudüs sonsuza dek bizimdir.” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Bayrak Yürüyüşü’nün tehditler nedeniyle İsrail’in geri adım atmayacağına dair bir mesaj göndermek için orijinal yolunda yapılması talimatını verdiğini açıkladı.

Gazze’de yüzlerce Filistinli Bayrak Yürüyüşü’nü protesto etti

Yüzlerce Filistinli, Gazze Şeridi’nde fanatik Yahudilerin düzenlediği Bayrak Yürüyüşü’nü protesto etti. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), insansız hava araçlarıyla Filistinli göstericilerin üzerine göz yaşartıcı gaz attı.

Filistin’den kınama

Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Sözcüsü Nabil Ebu Rudeineh yaptığı açıklamada, “İslamiyet’in ve Hristiyanlığın kutsallarıyla Kudüs, Filistin devletinin ebedi başkentidir ve Filistin halkının meşruiyeti ve tarihi hakkı vardır.” ifadelerini kullandı.

Bayrak Yürüyüşü’nü kınayan Rudeineh, yürüyüşü provokasyon ve gerginliği tırmandıran bir hareket olarak nitelendirdi.

“Provokatif eylemlere izin verilmemesi yönündeki çağrımızı yineliyoruz”

Türkiye’den de olayla ilgili kınama geldi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Fanatik Yahudi grupların 18 Mayıs günü Harem-i Şerif’teki tarihi statükoyu bir kez daha ihlal ederek, İsrail polisinin koruması altında Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesini ve bu bölgede ibadet girişimlerinde bulunmasını şiddetle kınıyoruz. İsrail Hükümeti’ne bu tür provokatif eylemlere izin verilmemesi yönündeki çağrımızı yineliyor ve bunu teminen kutsal mekanlardaki statükonun korunmasına yönelik gerekli önlemlerin ciddiyetle ve gecikmeksizin alınmasını bekliyoruz”

Bayrak Yürüyüşü nedeniyle 2021’de 11 gün süren çatışmalar patlak vermişti

Fanatik Yahudilerin 2021’de düzenlediği Bayrak Yürüyüşü nedeniyle İsrail ve Filistin arasında 11 gün süren çatışmalar patlak vermiş, çatışmalarda en az 250 Filistinli ile 13 İsrailli hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir