Filistinli tutuklu Avavde, 171 günlük açlık grevini sonlandırdı

Filistinli tutuklu Halil Avavde’nin, İsrail’in idari tutukluluk uygulamasına karşı 171 gün sürdürdüğü açlık grevini sonlandırdığı bildirildi. Filistinli tutukluların haklarını savunan kuruluşlardan biri olan “Mehcet Kudüs Vakfı”ndan yapılan açıklamada, idari tutukluluk uygulamasına karşı 6 aya yakındır açlık grevinde olan Avavde’nin İsrail makamlarıyla mutabakata vardığı belirtildi.

Avavde’nin kelam konusu mutabakat doğrultusunda açlık grevini sonlandırdığı aktarılan açıklamada, buna nazaran Avavde’nin 2 Ekim 2022 tarihinde özgür bırakılacağına işaret edildi.

NE OLMUŞTU?

İsrail tarafından en son 27 Aralık 2021’de olmak üzere birkaç kere tutuklanan Avavde, kendisi hakkında verilen “idari tutukluluk” kararına karşı açlık grevi başlatmıştı.

Avavde, 111 gün sürdürdüğü açlık grevini, hakkındaki “idari tutukluluk” kararının kaldırılması teminatına karşılık 21 Haziran’da sonlandırmış lakin İsrail’in verdiği kelamı tutmaması üzerine 3 Temmuz’da yine açlık grevine başlamıştı.

İSRAİL’İN ‘YARGISIZ’ CEZASI

İngiliz sömürge periyodundaki Harikulâde Hal Maddesi’nden uyarlanan İsrail askeri kanunları, tutuklanan kişinin hakkındaki suçlamayı ya da bununla ilgili kanıtları “güvenlik” gerekçesiyle öğrenemediği “idari tutukluluk” uygulamasını içeriyor.

İnsan haklarına muhalif bu uygulama, İsrailli ve Filistinli insan hakları örgütlerinin yanı sıra milletlerarası kuruluşlar tarafından da ağır biçimde eleştiriliyor.

İsrail ordusu, iç istihbarat teşkilatı Şabak (Şin-Bet) ile iş birliği halinde, işgal altındaki Batı Şeria’da “ileride cürüm işleyebileceği” gerekçesiyle Filistinlileri idari tutuklu olarak gözaltına alabiliyor. Gözaltındaki Filistinliler, 8 gün içinde askeri mahkemeye çıkartılıyor.

Ancak burada tutuklu Filistinli yahut avukatı, askeri savcının mahkemeye sunduğu tutuklama münasebetini, bununla ilgili kanıtları “güvenliğe ziyan verebileceği” gerekçesiyle öğrenemiyor. Bu nedenle bir yargı süreci ya da savunma mümkün değil.

İsrailli insan hakları örgütlerine nazaran, askeri mahkemeler, tutuklanan bireylere yönelik kararlarda “otomatik onay mercileri” biçiminde hareket ediyor.

Filistinliler, haklarındaki suçlamayı öğrenemeden ve kendilerini savunma hakkından yoksun formda 6 aya kadar mahpusa atılabiliyor. Altı ay sonra tekrar askeri mahkemeye sevk edilen fakat suçlamadan habersiz bir Filistinlinin tutukluluk müddeti 5 yıla kadar tekraren uzatılabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.