Fransa’da 3 büyük güç şirketinden halka güç tüketimini azaltma daveti

TotalEnergies, EDF ve Engie şirketlerinin yöneticilerinin, Journal Du Dimanche gazetesinde yayımlanan ortak bildiride, Fransa dahil Avrupa güç sisteminde aylardır önemli problemler yaşandığı, kimi ülkelere hakikat Rus gazının boru çizgisiyle teslimatının önemli halde azaldığı ve Avrupa seviyesindeki gaz stoku bakımından alarm düzeyinin yüksek olduğu kaydedildi.

Bildiride, birtakım Avrupa ülkelerinde halihazırda sert önlemler alınmasının yanı sıra iklim şartlarının ve kuraklığın hidrolik güç üretimine tesirine değinildi.

“Bu sıkıntıların doğurduğu fiyat artışı toplumsal ve politik ahengimizi tehdit ediyor ve ailelerin alım gücünü çok fazla etkiliyor.” sözüne yer verilen bildiride, “en âlâ gücün, tüketilmeyen enerji” olduğu vurgulandı.

Üç güç şirketinin yöneticileri bildiride, “Her birimizin, her tüketicinin, her şirketin davranışını değiştirmesi ve güç, elektrik, gaz ve petrol eserleri tüketimini derhal sınırlaması için farkındalığın yanı sıra toplu ve kişisel aksiyon davetinde bulunuyoruz.” tabiri kullanıldı.

Bildiride, “Bu yaz harekete geçmek, gelecek kışa karşı daha hazırlıklı olmamızı ve bilhassa gaz rezervlerimizi müdafaamızı sağlayacaktır.” değerlendirmesine yer verilirken güç verimliliğine ait büyük program başlatılmasının ve ulusal seviyede israfla çabanın gerekliliğine dikkat çekildi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.