Gaziantep’te “Ortez-Protez Yapım ve Uygulama Merkezi” açıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesince dar gelirli engelli vatandaşlar için yapılan Ortez-Protez Yapım ve Uygulama Merkezi törenle açıldı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, alım gücü düşük engelli bireylerin protez ihtiyacına cevap verecek, kasla iskelet sisteminde bozukluk bulunanların yaşam kalitelerini artıracak, anatomik ve fizyolojik yapılara uygun cihazlar üreten merkezin açılış töreni milli sporcuların ve Empati Dans Grubu’nun gösterileriyle başladı.

Oyuncu Ceyda Düvenci ise konuşmasında annesinin ve kızının özel ihtiyaç sahibi bireyler olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“Bence hayatımızda sanat olduğu sürece çok az engelden bahsedeceğiz. Çünkü sanat şefkati, özgürlüğü anlatan en güzel dil. Bedenin bütünlüğünü sağlayan tüm yardımcı cihazların profesyonel ellerde üretilmesi ve bakımının profesyonel ellerde yapılmasının ne demek olduğunu bir anne olarak çok iyi biliyorum. Bu engeller aşıldığında, eksiklikler doğru şekilde tamamlandığında bir bireyin nasıl dimdik durabildiğine kendi gözlerimizle hepimiz şahit oluyoruz. Sahnede yer alan bütün dostlarımı hayranlıkla takip ettim. Umarım her yerde keyifli ve kıymetli, engelleri kaldırdığımız organizasyonlarda bir çatı altında buluşuruz. Engelsiz bir dünya diliyorum tüm yaşayan insanlara.”

Törene Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Berk, İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki, Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Samet Bayrak, Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Hilmi Teymur ve engelli bireylerle aileleri katıldı.

AA / Adsız Günebakan – Güncel

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.