Güç krizine yeni tahlil: Alman milletvekilleri tasarruf için sıcak su kullanmıyor

Alman parlamentosu, banyolara giden sıcak su kaynağını keserek ve mümkün olan her yerde ışıkları kapatarak ülkenin baş gösteren güç krizinde üzerine düşeni yapmayı planlıyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sebebiyle, Avrupa’daki güç krizi büyürken, Almanya’nın kış boyunca gaz rezervlerini kâfi ölçüde toplayamayacağına dair artan kaygılar var. Şu anda depolama tesislerinin yaklaşık yüzde 63’ü dolu, fakat bunları doldurmak giderek daha değerli ve daha yavaş hale geliyor.

Gazın karnesine yönelik rastgele bir tedbirin tesirlerinden birinci etkilenenler “gerekli olmayan” sanayi şirketleri olurken, sıradan Almanların da etkilenmesi beklenen.

Times’ta yer alan habere nazaran, milletvekillerinin halka bir örnek oluşturması bekleniyor, zira haneler kış boyunca gaz kıtlığı beklentisiyle olabildiğince fazla ısı ve güç tasarrufu yapmaya teşvik ediliyor.

Elektrik fiyatları bu hafta rekor düzeylere yükseldi ve pazartesi günü Rusya’nın, en kıymetli doğal gaz kaynaklarından biri olan Nord Stream 1 boru sınırını en az on gün boyunca kapatması bekleniyor.

PLANA 736 MİLLETVEKİLİ VE 5 BİN İŞÇİ DAHİL

Şansölye Olaf Scholz, faturaların, tipik dört kişilik bir aile için yılda yaklaşık 35 bin TL (2.000 €) kadar artabileceğini kestirim etmesiyle, keskin artışların “sosyal dinamit” olabileceği konusunda uyardı.

Ülkenin en büyük konut sahibi olan Vonovia, bugün kiracılarının termostatlarını geceleri azamî 17C’ye düşüreceğini söyledi.

Berlin’in hükümet bölgesine dağılmış çeşitli parlamento binalarında çalışan 736 milletvekilinin ve yaklaşık 5.000 işçinin güç tüketimini azaltmak için özel bir plan hazırlandı.

Der Tagesspiegel’e sızdırılan bir taslağa nazaran, bir adım, banyo lavaboları için sıcak su sağlayan 1.800 anlık kazanın tamamının kapatılmasını içerecek. Yaz aylarında klima düşürülecek ve ısıtmadan tasarruf etmek için iç ortam sıcaklığı kışın 22 °C’den 20 °C’ye düşürülecek.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.