Hüseyin Başaran kimdir? Başaran Holding ne iş yapar?

1958 yılında Trabzon’da dünyaya gelen Hüseyin Başaran, birçok farklı kesimde faaliyet gösteren, Başaran Yatırım Holding’in İdare Konseyi Lideridir. Bir devir Karadeniz grubu Trabzonspor’da yöneticilikte yapan Hüseyin Başaran, Beril Başaran ile evlidir. Çiftin Mina Başaran ve Can Başaran isimli 2 çocuğu vardır.

BAŞARAN HOLDİNG

25 yıldan bu yana faaliyet gösteren Başaran Yatırım Holding, birinci olarak fındık ticareti ile işe başlamış, Başaran Entegre kısa müddette Türkiye’nin önde gelen entegre fındık sürece tesisi olmuştu. Günümüzde Gıda’nın yanı sıra yatçılık, finans, inşaat, turizm, havacılık, çimento ve güç olmak üzere farklı dallara de yatırımlarına devam eden Başaran Holding, Hüseyin Başaran’ın Başkanlığı’nda; Ramada Resort Bodrum ve Ramada Plaza Trabzon ile turizm yatırımları gerçekleştirmişti.

Başaran, Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi kapsamında üretimine başladığı Mina Towers’ta mesken almak için para yatıran yüzlerce kişiyi mağdur etmişti. İran’da uçak kazasında ölen kızı Mina’nın ismini verdiği altı bloktan oluşan 1500 konut ile 95 dükkânın yer aldığı proje için 2013 yılında Fikirtepe’deki arsa sahipleri ile kontrat imzalayan Başaran, daire ve dükkânları 2018 yılında teslim edeceğini açıklamıştı. Teslim tarihinde inşaatı tamamlayamayan Başaran Holding, üç kuleyi Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’na teslim etmek zorunda kaldı. Geri kalan üç kuleden lakin birisini tamamlayan Başaran, öteki iki kuledeki inşaatları sürüyor.

HÜSEYİN BAŞARAN HAKKINDAKİ İDDİALAR

Bahreyn merkezli altı banka, Başaran Yatırım Holding sahibi Hüseyin Başaran’ın da ortalarında olduğu 5 Türk tarafından 500 milyon dolar dolandırıldıklarını öne sürdü. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçerek soruşturma başlattı. Belgenin, bugün Türkiye’ye gelen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın da çantasında olduğu öğrenildi.

Şikayetçi altı banka Başaran Holding’le ilgili şu suçlamaları yaptı:

“Nitelikli Dolandırıcılık, Hata İşlemek Hedefiyle Örgüt Kurma, Yönetme, Örgüte Üye Olma”, “Özel Evrakta Sahtecilik” ve “Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Kıymetlerini Aklama.”

MİNA BAŞARAN’IN ÖLÜMÜ

Hüseyin Başaran’ın kızı Mina Başaran’ın 7 arakadaşı ve 3 mürettebatın da ortalarında bulunduğu Başaran Holding’e ilişkin uçak 11 Mart 2018 tarihinde İran’da düşmüştü. Bekarlığa veda için arkadaşlarıyla Dubai’ye giden Mina Başaran ve arkadaşlarının içerisinde bulundukları özel jet dönüş yolunda İran’da düşmüştü. Uçakta bulunan 8 yolcu, 2 pilot ve 1 hostes hayatını yitirmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.