İBB’nin kaynak yaratmak için kendi hissesine düşen arsayı satma teklifine AKP’den ret

İBB Meclisi, dün gerçekleştirilen eylül ayı toplantısında; İBB Emlak Müdürlüğü’nden gelen arsa satışı ile ilgili teklifi görüştü. Emlak Müdürlüğü, yasa gereği Belediye Meclisi’nden yetki alınması gerektiği için teklifi İBB Meclisi’ne sundu. Sunulan teklifte şöyle denildi:

“Küresel ölçekte tüm dünyayı tesiri altına alan Covid-19 pandemisinin yol açtığı finansal kaynakların daralması hem kamu kesimi hem de özel dalda likidite temini sorunu doğurmuş olup Belediyemizin hizmetlerinin sağlıklı biçimde yürütülebilmesi gayesiyle yeni kaynaklardan faydalanılması muhtaçlığı ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan kaynak gereksiniminin borçlanma yolu ile karşılanarak Belediyemizin borç stokunun artırılması yerine uygun olan, Belediyemiz mülkiyetindeki taşınmazların satılarak kaynak temin edilmesinin kamu kaynaklarının faal ve verimli kullanılması tarafında isabetli olacağı kıymetlendirilmektedir.”

AKP’Lİ BELEDİYELER BÜTÇE ARTIRMAK İÇİN ARSA SATMIŞTI

İBB’nin satmak istediği arsa, Şişli’de (Bomonti) bulunan bin 505 metrekarelik bin 624 ada 1 parselin 580 metrekarelik kısmından oluşuyor. Kıymetli bir pozisyonda bulunan yerdeki İBB hissesinin satışının yapılmasıyla ilgili teklif, İBB Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran AKP kümesinin pürüzüne takıldı. Teklifi kabul etmeyen AKP kümesinin münasebeti ise şöyle:

“İstanbul 3. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin evrakıyla paydaşlığın giderilmesi davası bulunduğundan belgenin müdürlüğüne iadesi uygun görülmüştür.”

AKP’li belediyeler, enflasyon karşısında küçülen bütçelerini artırmak için arsa satarken; İBB’nin küçük bir arsa hissesini satmak istemesi ise engellendi. Son olarak AKP’li İnegöl Belediyesi, üzerinde “İnegöl Belediyesi Halk Ekmek” fabrikasının bulunduğu araziyi 30 milyon muhammen bedelle satışa çıkarmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.