İktisat Uyum Şurası toplantısı sona erdi

EKK toplantısı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında, Hazine ve Maliye Bakanı, Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Ticaret Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri ile ilgili kurumların temsilcilerinin iştirakiyle yapıldı.

Toplantıda iktisada ait genel görünüm ve biklentiler masaya yatırıldı, enflasyona yönelik atılması gereken adımlar ele alındı.

EKK’dan yapılan açıklama şu halde;

Beklentiler değerlendirildi

Toplantıda, son periyottaki gelişmeler kapsamında Türkiye iktisadına ait genel görünüm ve beklentilerin yanı sıra yılın geri kalan devri için kamu maliyesine yönelik öngörüler değerlendirilmiş, ek bütçe süreci ile ilgili temel konular üzerinde durulmuştur.

Gıda enflasyonuna yönelik atılması gereken adımlar ele alındı

Son periyotta global ölçekte besin tedarik zincirlerinde yaşanan aksamalar ve yüksek fiyat artışları kaynaklı meseleler da dikkate alınarak, yurt içinde stratejik tarım eserleri başta olmak üzere arz güvenliğinin ve fiyat istikrarının sağlanmasına ait önlemler ve gerçekleştirilecek ilave çalışmalar değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, Erken İhtar Sistemi’nin çıktıları da göz önünde bulundurularak besin enflasyonuna yönelik atılması gereken adımlar ele alınmıştır.

Teknoloji Odaklı Sanayi Atağı Programı ile Proje Bazlı Teşvik Sistemi üzere uygulamalar kapsamında kaydedilen gelişmeler ayrıntılı formda görüşülmüştür. Kelam konusu uygulamaların yurt içindeki üretim kapasitesini artırmak ve orta mallardaki ithalata bağımlılığı azaltmak suretiyle büyümeye ve cari süreçler istikrarına sağlayacağı katkının artırılmasına yönelik çalışmalar üzerinde durulmuştur.

Atılacak adımlar tartışıldı

Son olarak, daha evvelki EKK toplantılarında alınan kararların uygulama sonuçları gözden geçirilmiş; bu kapsamda atılması gereken destekleyici adımlar tartışılmıştır. tabirleri kullanıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.