İliç’teki altın madeni hakkında hata duyurusu: ‘Siyanürün içerisinde çalıştırıyorlar’

Erzincan’ın İliç ilçesinde, Anagold Madencilik şirketine ilişkin maden alanında çekilen siyanür sızıntısının yaşandığına dair imgelerle ilgili yeni bir gelişme ortaya çıktı. Erzincanlı Sedat Cezayirlioğlu, Erzincan Cumhuriyet Savcılığı’na; şirket ve şirket yetkilileri hakkında, “Suç kanıtlarını yok etme, gizleme yahut değiştirme, etrafın taammüden kirletilmesi” tezleriyle cürüm duyurusunda bulundu. Cezayiroğlu, savcılığa maden alanında 26 Haziran 2022 tarihinde çekildiğini belirttiği imgeleri de sundu. Cezayiroğlu’nun kabahat duyurusuna eklediği imgelerde, bir iş makinası operatörünün; “İznimizi, isteğimizi sormadan siyanürün içerisinde çalıştırıyorlar bizi. Şu anda baş ağrısından başımızı kaldıramıyoruz” dediği görüldü.

ANKA’nın aktardığına nazaran, bir iş makinası operatörünün şu kelamları imajlara yansıdı:

“Erzincan İliç Anagold Maden’de patlayan siyanürü şu anda bize temizletiyorlar. Şu birikintiler eksiksiz siyanür. Köpüklerden de anlaşılıyor aslında su yüzeyindeki. Şu anda vazifeli arkadaş geldi, bize işleri yaptıran. Bu gördüğünüz alan eksiksiz siyanür. Açık alana dağılan, patlayan siyanür. Şu anda yola serilen, tabiata serilen siyanürler toplanıyor greyderler yardımı ile. Bize de yüklememiz için vazife verecekler. Şu anda önümdeki toplanmış gereç siyanür. Siyanür karışımı toprak. Şu anda toplanmış, siyanürlü toprağı yükleyeceğim ve arkadaşlara öncülük yapacağım. Götürecekler. Ne yazık ki, maalesef siyanür topraklarımızda. Bu da bir başka misyonlu araç. Tarih 25 Haziran 2022 Cumartesi günü saat 11.39. Arkadaşlar yere dökülen, patlayan siyanürü toplattırdılar greyderlerle bu alanda. Daha sonrasında toprakla karıştırıp, ağırlaştırdılar.

‘AÇIKLAMA YAPMIYORLAR, TEHLİKELİ ALANDA ÇALIŞTIĞIMIZI DA SÖYLEMİYORLAR’

Hiçbir açıklama yapmıyorlar. Hangi alanda çalıştığımız, tehlikeli alanda çalıştığımızı da söylemiyorlar. Şu anda şu gösterdiğim alandaki köpüklü alan menfezin içerisi, siyanür. Kimse açıklama yapmıyor. Türkiye topraklarında yasak olan bir kimyasal topraklara veriliyor ve tedbir alınmıyor. Biz çalışanları da iznimizi, isteğimizi sormadan siyanürün içerisinde çalıştırıyorlar bizi. Şu anda baş ağrısından başımızı kaldıramıyoruz.”

Cezayirlioğlu’nun hata duyurusunda, personellerin emekçi sıhhati ve iş güvenliği tedbirleri alınmadan çalıştırıldığı kaydedilerek, şunlar belirtildi:

“Menfezlerin siyanürle dolduğu-taştığı görülmektedir. Manzaralardaki menfezler siyanür taşımak yahut koruma etmek için yapılmamıştır. Tersine yapılış hedefi yağmur suyunun maden alanında bir taşkına yol açmaması ve siyanürlü alanlara yağmur suyunun karışmaması için yağmur suyunun toplanarak Fırat Nehri’nin Karasu koluna ve Karasu Barajı’na akıtmaktır. Lakin kamera kaydında açıkça görüldüğü üzere yağmur suyunu Fırat’a taşımak için yapılmış menfez siyanür taşkınıyla dolmuştur. Bu durumda menfezleri dolduracak kadar fazla akmış olan siyanürün bu menfezler vasıtasıyla olay yerinden 200 metre uzaktaki Fırat Irmak ve barajına karıştığı aşikardır.

‘SİYANÜRLÜ ATIK TOPRAĞIN NEREDE OLDUĞU BELİRLİ DEĞİLDİR’

Şüpheli şirket imgelerde aktarıldığı üzere 25 Haziran 2022 Cumartesi saat 23.40’ta menfezlerde biriken siyanürü toprakla karıştırıp ağırlaştırmış , siyanürü mevzuata karşıt halde greyderlerle toplatmış, İş Kanunu’na ve toplumsal güvenlik mevzuatına muhalif fiillere emekçileri zorlayarak zorla çalıştırmış, emekçileri iş güvenliğine alışılmamış bir formda gerekli kollayıcı ekipman olmaksızın çalıştırarak can güvenliklerini tehlikeye sokmuş ve siyanürlü toprağı nerede olduğu bilinmeyecek halde toplayarak ortadan kaybetmiştir. Hakikaten imajdaki personel camı bile açamadığını, baş ağrısından yıkılmak üzere olduğunu tabir etmektedir. Bu siyanürlü atık toprağın nerede olduğu belirli değildir.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.