İmamoğlu: Yurdumuzun yargıçlarına, savcılarına güvenmek istiyorum

CHP’li bütün belediye başkanları, Van’da bir araya geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, merkez ilçe İpekyolu’ndaki Ulu Camii’nde Vanlı yurttaşlarla birlikte cuma namazı kıldı.

Namazın ardından İmamoğlu, kendisini bekleyen çok sayıda yurttaşa, “Sizleri çok seviyorum.” diye seslendi.

Cuma namazı çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İmamoğlu, 1 Haziran’da hakkında açılan bir davanın duruşmasının yapılacağının anımsatılması üzerine şunları söyledi:

“Memleketin her insanı mahkemelerden, yargıçlardan hukuk bekler. Ben de son anına kadar hukuk bekleyeceğim. Bugüne kadar verilen hukuksuz tüm kararları kınıyorum. Ama yanı sıra ben hala bu memleketin, bu güzel yurdumuzun yargıçlarına, savcılarına güvenmek istiyorum. Umut ederim doğru karar verirler. Çünkü hukuk herkese lazım olacak. Herkese lazım. O karar vericilere bile lazım olacak. Onun için doğru karar vermelerini umuyorum.”

İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki Yargıtay kararının hatırlatılması üzerine de şöyle konuştu:

“Evet çok acı. İşte bu hukuksuz kararlar veriliyor. Hukuksuz yere içeride hapis yatanlar var. Sayın Kaftancıoğlu bunlardan birisi. Ama dediğim gibi biz son anına kadar yine de hukuka uygun, adil bir karar bekliyoruz. İnşallah.”

İmamoğlu, Van’da Cumhuriyet Bulvarı’nda esnafı ziyaret etti.

İmamoğlu, bir telefoncuya işlerini sordu. Telefoncu İmamoğlu’na sorunlarını anlatarak, “Artık yetişemiyoruz hiçbir şeye. Kira bir yandan, giderler bir yandan, sigorta bir yandan. Artık yok yani. Artık size kaldı her şey. Umudumuz sizlersiniz.” dedi.

İmamoğlu’na telefoncuda başka bir yurttaş da “Halk olarak baya bir sıkıntılıyız. Örnek vereceğim size. Bundan 7-8 sene önce çeyrek altın alıyorduk. Şu an çocuk bezi alıyoruz. Artık geçim kaynağı sıfır… Asgari ücretle çalışan bir insan hırsızlık yaparak geçinebilir. Başka hiçbir şekilde geçinemez.” diye konuştu.

İmamoğlu, gazetecilerin Van ile ilgili sorusuna, “Memleketin her bir köşesi dünya güzeli. Dünya cenneti. Memleketimin her insanı dünya iyisi. Türk’ü, Kürt’ü hep bir arada güzel şeyler yapabiliriz.” diye düşüncelerini açıkladı.

Yaşlı bir yurttaş İmamoğlu’na, “Millete sahip çıkın. Zam yapmayın. Başım üstüne geldin. Böyle gelin gidin.” dedi.

“Bizim savunduğumuz demokratik bir ülke olmak”

İmamoğlu, bir esnaf ziyaretinde gazetecinin “Kürt sorununun” çözümüne ilişkin sorusuna; “Bizim savunduğumuz demokratik bir ülke olmak. Genel Başkanımız da ifade ediyor. İkinci yüzyıla giderken Türkiye Cumhuriyeti’ni demokrasi ile taçlandırmak. Bu kavram üzerinden biz de süreci çok önemsiyoruz. Yerel yönetimlerde buna dönük adımlar atmak için üstün gayretler gösteriyoruz. Bunlar muhtemeldir ki o altılı masada konuşuluyor ve konuşulacaktır. Haklısınız toplum sabırsızlıkla neler alacağını, bu güzel ittifakı, bu bir araya gelişin topluma neler vereceğini duymak istiyor. Zamanı geldiğinde bu beklentileri karşılayacak en üstün demokratik uygulamaları açıklayacaklardır.” diye yanıt verdi. (ANKA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.