İspanya’da genel seçimler: 37,4 milyon seçmen sandığa gidiyor

İspanya’da 37,4 milyon seçmenin kayıtlı olduğu erken genel seçimlerde oy kullanma işlemi yerel saatle 09.00’da (TSİ 10.00) başladı. Normal şartlarda aralık ayında yapılması gereken ancak 28 Mayıs’taki yerel seçimlerde hükümet ortağı partilerin aldığı yenilgiden sonra Başbakan Pedro Sanzhez’in kararıyla erkene alınan genel seçimlerde İspanyollar, 350 milletvekili ve 208 senatörü seçecek.

AA’nın aktardığına göre, yerel saatle 09.00’da başlayan oy kullanma işlemi, 22 bin 522 okulda kurulan 60 bin seçim masasındaki 210 bin sandıkta gerçekleşiyor. Toplam maliyetinin 220,87 milyon olduğu seçimler için 2,3 milyonu yurt dışında olmak üzere toplam 37,4 milyon seçmen kayıtlı bulunuyor.

90 BİNDEN FAZLA POLİS VE JANDARMA GÖREVLENDİRİLDİ

Ülke demokrasi tarihinde ikinci kez yaz dönemine denk gelen seçimler, aşırı sıcaklardan ötürü polemik konusu olurken, birçok okulda sandık görevlilerinin bulunduğu masaların başına vantilatör konulup, plastik şişelerde çok sayıda su alındı. İçişleri Bakanlığı verilerine göre, seçimlerde 90 binden fazla polis ve jandarma görev yapıyor.

Diğer yandan tatil dönemi ve aşırı sıcakların etkisiyle yaklaşık 2,6 milyon İspanyol, posta yoluyla oyunu kullandı. Son seçimlere göre 2 kat artan postayla oy kullananların sayısı “rekor” olarak kayıtlara geçti.

AŞIRI SAĞ KOALİSYONUN İKTİDARA GELMESİ BEKLENİYOR

Şu an iktidarda olan Sosyalist Parti’nin lideri Pedro Sanchez ise seçime aşırı sol Unidas Podemos ile Katalonya ve Bask bölgelerinin bağımsızlık talepleriyle ilişkili partilerle işbirliği yaptığı Sumar platformuyla gidiyor.

Seçimleri merkez sağda yer alan Halk Partisi’nin kazanması bekleniyor. Ancak anketlere göre Halk Partisi’nin tek başına iktidar olması için yeterli koltuğu elde edemeyeceği için aşırı sağ parti Vox ile koalisyon kurması bekleniyor. Bu olasılığın gerçekleşmesi durumunda diktatör Franco döneminden sonra İspanya’da ilk kez aşırı sağ bir parti iktidara gelecek.

Oy kullanma işlemleri, ülke genelinde yerel saatle 20.00’de (TSİ 22.00) sona erecek, güneydeki Kanarya Adaları’nda saat farkından dolayı sandıklar bir saat geç kapatılacak. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx