İzmir Kent Hastanesi çalışmalarında sona yaklaşıldı

İzmir’de yatırım meblağı toplan 1 milyar 638 milyon lira olan kent hastanesinde sona yaklaşıldı…

Bayraklı ilçesinde yer alan, 2013 yılında temeli atılıp 2016’da çalışmalara başlanan hastane inşaatının ekim ayında müteahhit firma tarafından bitirilmesi planlanıyor.

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, 628 bin metrekare kapalı alan ve 120 bin metrekare oturum alanına sahip olacak Hastanedeki çalışmaları yerinde inceleyip yetkililerden bilgi aldı.

“Ekim ayında hastanemiz teslim alınacak”

Nasır açıklamalarında, “Hastanemizin inşaat çalışmaları neredeyse bitmiş durumda. Ekim ayı sonunda müteahhit firma teslim etmiş olacak. Doğal ki hastaneler öteki kurumlar üzere değildir. İşçinin adaptasyonu, eğitimi ve makinelerin kurulması için de yaklaşık 4 aylık bir süreç gerekiyor. İnşallah ekim ayında hastanemiz teslim alınacak. Şubat ayında ise inşallah Cumhurbaşkanımız tarafından açılış yapılacak.” dedi.

Son teknoloji ile donatılacak

İzmir Kent Hastanesinin araştırma ve geliştirme hastanesi olarak düşünüldüğünün kaydeden Nasır, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü:

“Hastanemiz, vatandaşlarımıza bütün alanlarda hizmet verebilecek durumda olacak. Bütün ünitelerin olduğu, her şeyin ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü, son teknoloji ile donatılmış, yüksek kapasitede akademisyen hocalarımızın olacağı hastanemizde inşallah çok hoş hizmetler vereceğiz. Bölgenin geleceğe yönelik ulaşım projeksiyonunda ikinci çevreyolumuz da Menemen-Çandarlı Otoyolu’nun Koyundere Viyadüğü’nden başlayacak, Doğançay Mezarlığı ve İzmir Bayraklı Kent Hastanesinin kuzey istikametinden geçecek. Pınarbaşı Ambarlar semtine kadar olan projenin çalışmaları son süratiyle devam ediyor. Bu projede 2023 yılında ihale kademesine getirilecektir.

“Ege bölgesinin en büyük, Türkiye’nin dördüncü büyük hastanesi olacak”

Türkiye’nin öteki alanlarla birlikte sıhhatte gerçekleştirdiği atılımların manası, korona virüs salgını devrinde çok daha uygun anlaşıldı. Pandemi periyodunda sıhhatte geldiğimiz noktaya bütün dünya şahit oldu. İzmir Kent Hastanemiz; Ege bölgesinin en büyük, Türkiye’nin dördüncü büyük hastanesi olacak. Birinci etapta 5 bin sıhhat çalışanı, 2 bin çalışan ile hizmete başlanacak. Hasta ve refakatçiler ile birlikte günde 75 bin bireye hizmet vereceğiz.”


İzmir Kent Hastanesi

İzmir Kent Hastanesi, 628 bin metrekare kapalı alan ve 120 bin metrekare oturum alanına sahip olacak. 367 ağır bakım yatağı olmak üzere 2 bin 60 yatak kapasitesi, 54 ameliyathane, 456 poliklinik odası ile hizmet verecek olan hastanede, 300 yataklı 85 bin metrekarelik fizik tedavi hastanesi, 100 yataklı 25 bin metrekarelik yüksek güvenlikli isimli psikiyatri hastanesi yer alacak.

Hastanede 4 bin 828 araç kapasiteli 20 bin metrekarelik açık otopark ve 165 bin metrekarelik kapalı otopark alanları da bulunacak. Bunun yanında 2 heliport alanı da yer alacak.

Hastanede tıbbi hizmetlerin yanı sıra bir adet 480 kişilik, bir adet 100 kişilik konferans salonu ve 15-20 kişilik 105 adet toplantı odası planlandı. Çoğunluğu tek kişilik odalardan oluşan hastanede en fazla iki kişilik odalar bulunacak.

Son zelzele yönetmeliğine nazaran yapılan hastanede bin 301 de zelzele izolatörü yer alıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.