İzmir’de, belediyeye ‘çocuk parkı’ reaksiyonu

İzmir’in Karabağlar ilçesine bağlı Çalıkuşu Mahallesi’ndeki Kilimcitepe Parkı’nın bir kısmında yer alan çocuk oyun kümelerinin Karabağlar Belediyesi grupları tarafından kaldırılmasıyla bölge halkı duruma reaksiyon gösterdi.

Belediye grupları, alana Çalıkuşu Semt Merkezi’nin inşasına başlarken, vatandaşlar parkın tekrar yerine yapılmasını beklediklerini ve semt merkezini istemediklerini lisana getirdi.

DHA’nın haberine nazaran; mahalleliden muhasebeci Erol Koç (50), “Burası afet toplanma alanı birebir vakitte çocuk parkı. Belediye kimseye sormadan oyun parkını kaldırdı. 3 ağaç kesildi.

“Çocukların oynayacağı öteki alan yok”

Semt konutu için inşaata başladı. İstemiyoruz. Burada çocukların oynayacağı öteki alan yok. En yakın park 1000 metre arada. Bu nedenle çocuk oyun parkının tekrar yerine yapılmasını istiyoruz.” sözlerini kullandı.

“Çocuklar daha önemli”

Evli ve 2 çocuk annesi Hülya Özkan (55) ise, “8 kardeşiz burada büyüdük. Burası 50 yıllık bir park. Çalıkuşu Mahallesi’nin tek parkı. Pandemide yaşantımız burada geçti. Tıpkı vakitte bu parkta yürüyüş yapanlar oluyor. Semt konutu yapmak için park yıkıldı. Çocuklar daha değerli. Burası çocukların yuvası. Evvelce olduğu üzere tekrar oyun parkı olarak kalsın. Bina yapılmasın.” dedi.

“Yakında çocukların oynayacağı hiçbir park yok”

Evli, 3 çocuk ve 5 torun sahibi emekli astsubay Mehmet Çimen (71) de “60 yıldır buradayım. Burası 50 binin üzerinde kişinin yaşadığı mahalle. Yakında çocukların oynayacağı hiçbir park yok. Şayet bina yapılırsa çocuklar burada oynayacak yer bulamaz. Diğer yere bina yapılsın. Parkı geri istiyoruz.” dedi

Belediye açıklaması

Karabağlar Belediyesi’nden bahse ait yapılan yazılı açıklamada ise şu sözlere yer verildi:

“Belediyemiz, Çalıkuşu Mahallemizde bulunan belediye hizmet alanı içerisine 2015 yılında, bölge halkının taleplerini karşılayacak bir semt merkezini hayata geçirmek üzere yola çıkmıştır. Geçen müddet zarfında proje son halini almış ve 26 Nisan’da ihalesi gerçekleşmiştir. Semt merkezimizle ilgili ne yazık ki vatandaşlarımızın, kasıtlı olduğunu düşündüğümüz yanlış yönlendirilmeleri nedeniyle bir açıklama yapma gereği doğmuştur. Projemizde hiç düşünülmeyen tasarrufların varmış üzere halka yayıldığı anlaşılmaktadır. Karabağlar Belediyesi kurulduğu günden bu yana vatandaş odaklı hizmetleriyle ön plana çıkmaktadır, bundan sonra da provokasyonlara mahal vermeden halk odaklı hizmet vermeye devam edecektir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.