Kadıköy’de 250 milyon liralık mücevher firması vurgunu

Kadıköy merkezli mücevher firması yetkilileri, Türkiye genelinde vurgun yaptı.

Firma yetkilileri tarafından düzenlenen sistem ile yaklaşık 110 bin kişinin 250 milyon lira dolandırıldığı argüman edildi.

Kayıplara karışan şirket yetkililerinin oluşturdukları sistem ile yatırımcılara bedelli olduğu tez edilen taşlar satarak, bu taşları alan yatırımcılara bir müddetliğine haftalık ve yıllık getiri sağladı.

Birçok kentte işletme açarak inanç sağladılar

Sisteme dahil olan vatandaşlar ise durumu yakınlarına da bildirerek daha fazla kişiyi dahil etti. Şirket yetkililerinin merkezi İstanbul olmak üzere, Yalova, İzmit, Antalya ve Trabzon’da işletme açarak, daha fazla inanç kazandığı sav ediliyor.

1.5 ay evvel ödemeler durdu, şubeler kapandı

Yaklaşık 1.5 ay evvel firma ödemeleri durdururken, şubeler ise arka arda kapandı. Davalar nedeniyle, şirketin Kocaeli şubesine haciz süreci başlatıldı.

Nabızların yükseldiği anlar kamerada

Şirketin öbür vilayetlerde bulunan şubelerinde de haciz süreci yapıldığı öğrenildi. Daha evvel firma yetkilileri ile mağdurlar ortasında yaşanan gerginlikler cep telefonu kamerasına yansıdı.

Mağdurlar harekete geçti

Mağdurlar şirketin Kadıköy Bağdat Caddesi’nde bulunan merkezi önüne gelerek seslerini duyurmaya çalıştı.

 

“Yatırdığınız paranın haftalık olarak yüzde 8 geri ödemesini yapıyorlar”

İsmini vermek istemeyen mağdur, “Bizim yüksek bir meblağda yatırımımız oldu. Bu firma mücevher firması. Yatırdığınız para karşılığında eser alıyorsunuz. O eseri de haftalık size yüzde 8 olarak geri ödemesini yapıyorlar. Yaklaşık bir buçuk aydır da rastgele bir ödeme alamıyoruz. Bundan ötürü da biz şikayetçi olduk. Hukuksal süreci başlattık.

“Bütün yöneticileri yurt dışına kaçtı”

Mağazalarına haciz koydurduk. Yaptığımız şikayetten ötürü 2 kişi de tutuklu. Şu an tüzel sürecin devam etmesi için yapıyoruz. 10 milyonun üzerinde kaybım var. Türkiye genelinde 110  bin mağdur, 250 milyon dolarlık bir vurgun var. Şirket tarafından hala oyalıyorlar, ‘paralarınızı yatıracağız diyorlar’. Ukrayna meşeli bir firma olduğu için yurt dışına kaçtı bütün yöneticileri” diye konuştu.

“İnsanların birçok çekiniyor”

Mağdur olduğunu söyleyen Murat Alkan “Mücevher şirketi, bir yıldır Türkiye’de. Merkez olarak Bağdat Caddesi’ne, buraya kurmuşlar. İnsanlara mücevher satarak yani altın, pırlanta üzere bedelli eşyaları satıp bunları 52 hafta geri ödenecek halde eğitimlerden bunları biz öğrendik. Yaklaşık üç ay falan oldu. Beşerler çok mağdur. Buraya aşağı üst bin, 2 bin kişinin olması bekleniyordu. Ne yazık ki, burada 10, 15 beş kişi fakat geldi. Yani insanların birden fazla çekiniyor. Yani ya bu türlü bir işine nasıl girdik ya kendi ailelerine, dostlarına, arkadaşlarına bu türlü bir çekinceleri olduğu için beşerler buraya pek gelmedi.

“110 bin mağdur var”

110 bin mağdur var. Burada kişi getirip, şahıslar alışveriş yaptığı vakit ufak bir bonus düzeyiniz yükseliyor. Getirdiğiniz şahıslardan yüzde 8 para kazanıyorsunuz. Böylelikle hem meslek atlıyorsunuz, hem de para kazanıyorsunuz. 52 hafta gelmeden 3 ay içinde tökezledi” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.