Kartlı ödemeler temmuz ayında iki kat arttı

Ekonomik kriz ile birlikte her geçen gün artan hayat pahalılığı yurttaşları zorlamaya devam ediyor. Nakit para olmayınca kredi kartına yönelen yurttaş temmuz ayı sonunda 92,1 milyon adet kredi kartı, 158,6 milyon adet banka kartı ve 65,4 milyon adet ön ödemeli kart kullanılıyor.

KREDİ KARTI ADEDİNDE YÜZDE 15’LİK ARTIŞ

2021 yılının Temmuz ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 15’lik, banka kartı adedinde yüzde 11’lik, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 28’lik artış yaşandı. Toplam kart sayısı ise 316,1 milyon adede ulaşarak geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 15 oranında artış gösterdi.

Bankalararası Kart Merkezi’ni (BKM) datalarına nazaran, kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile Temmuz ayında yapılan toplam ödeme meblağı bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 109 artarak 316,9 milyar TL oldu. Bu ödemelerin 248,7 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 62,3 milyar TL’sinde banka kartları, 5,9 milyar TL’sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı. Buna nazaran, kredi kartı ile ödemelerde evvelki yılın tıpkı devrine nazaran büyüme oranı yüzde 103, banka kartı ile ödemelerde yüzde 132 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 164 olarak gerçekleşti.

KARTLA MTV ÖDEME MEBLAĞI 13,9 MİLYAR TL OLDU

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ikinci taksitinin ödendiği Temmuz ayında, bu ödemeleri de kapsayan ‘Kamu-Vergi Ödemeleri’ dalında, 1 Temmuz- 2 Ağustos tarihleri ortasında kartlarla 13,9 milyar TL’lik ödeme yapıldı.

Geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla büyüme yüzde 82, ortalama süreç fiyatı 915 TL oldu. Kartlarla yapılan Kamu-Vergi ödeme fiyatının yüzde 66’sında internetten ödeme tercih edildi, yani her 3 TL kartlı Kamu-Vergi ödemesinin 2 TL’si internetten yapıldı.

YABANCI KARTLARLA TOPLAM 44 MİLYAR TL ÖDENDİ

Yabancı turist ziyaretindeki artış Temmuz ayında da devam etti ve yabancı kartlarla toplam 44 milyar TL ödeme yapıldı. Buna nazaran evvelki yılın birebir periyodunda 15,7 milyar TL olan kartlı ödeme fiyatıyla kıyaslandığında yüzde 184 oranında artış gerçekleşti. Süreç başına yapılan kartlı ödeme fiyatının ise 965 TL’den 1.628 TL’ye çıktığı görüldü.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.