Kur Muhafazalı Mevduat’ın maliyeti ağustosta 15 milyar TL oldu

Merkezi bütçeden Kur Muhafazalı Mevduat sahiplerine ödenen meblağ ağustosta 15 milyar TL oldu. Altı ayda bütçeden KKM sahiplerine toplam 75,6 milyar TL ödendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe bilgilerini açıklamasıyla Kur Muhafazalı Mevduat’ın (KKM) da bütçeye maliyeti muhakkak oldu.

KKM’nin bütçeye maliyeti ağustosta 15 milyar TL oldu. Evvelki ay döviz kurlarındaki sert artışın tesiriyle Merkezi bütçeden KKM sahiplerine ödenen meblağ temmuzda 23,3 milyar TL olmuştu.

MALİYETİ 75 MİLYAR TL

KKM’deki kur farklarının mevduat sahiplerine birinci ödenmeye başlandığı mart ayında bu sayı 11,7 milyar olarak gerçekleşmiş, dolar/TL’deki hızlanmanın sonlu seyrettiği nisan ve mayıs aylarında sırasıyla 4,5 milyar TL ve 4,8 milyar TL’lik ödemeler yapılmıştı.

Haziran, temmuz ve ağustos aylarında ise dolar/TL’deki artışın tekrar ivmelenmesi ve 18 düzeylerine geri dönmesiyle KKM’nin Hazine’ye olan maliyeti de artmaya devam etti.

Ağustos sonunda KKM’nin toplam maliyeti 75,6 milyar TL oldu

NE OLMUŞTU?

Aralık ayında yaşanan kur krizinin akabinde hükümet kur muhafazalı mevduatı devreye alarak mudilerin yatırımlarını TL aracılığı ile bankada değerlendirmesine ve muhtemel kur ziyanının Hazine aracılığı ile karşılanmasına ait düzenleme getirmişti.

Kur muhafazalı mevduatta hesaplar 3, 6 ve 12 aylık vadelerle açılabiliyor.

BÜTÇEDEKİ SAYISI AŞTI

Öte yandan Haziranda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla TBMM’ye sunulan ek bütçe teklifi ile 1 trilyon 750 milyar lira olan merkezi idare bütçe ödenekleri 1,08 trilyon TL artırılmıştı.

2022 bütçesinde kur muhafazalı mevduata ait rastgele bir kalem olmadığı için getirilen ek bütçeden bu masrafa ait 40 milyar TL ayrılmıştı. KKM’nin toplam maliyetinin haziranda 60,6 milyar TL’ye ulaşmasıyla yılın bitmesine 5 ay kala bütçede öngörülen sayının aşıldığı görüldü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.