Moderna, BioNTech ve Pfizer’ı dava etti

ABD merkezli biyo-teknoloji şirketi Moderna, Pfizer ve BioNTech aleyhine ABD ve Almanya’da patent ihlali davaları açtı…

Dava münasebeti olarak “Moderna, Pfizer ve BioNTech’in koronavirüs aşısı Comirnaty’nin 2010 ve 2016 yılları ortasında Moderna’nın temel mRNA teknolojisini kapsayan patentlerini ihlal ettiğine inanıyor.” denildi.

‘İzinsiz kopyalandı’

Moderna, kendileri tarafından bahsi geçen yıllarda geliştirilen temel mRNA teknolojisinin Pfizer ve BioNTech tarafından aşı yapmak için müsaadesiz kopyaladığını ileri sürdü.

Davalar, ABD’de Massachusetts Bölge Mahkemesi’nde ve Almanya’daki Düsseldorf Bölge Mahkemesi’nde açıldı.

“mRNA teknolojisi platformunu korumak için açıyoruz”

DHA’da yer alan habere nazaran Moderna CEO’su Stéphane Bancel, “Bu davaları, öncülüğünü yaptığımız, ortaya çıkarmak için milyarlarca dolar yatırım yaptığımız ve koronavirüs salgınından evvelki 10 yılda patentini aldığımız yenilikçi mRNA teknolojisi platformunu korumak için açıyoruz. 2015 ve 2016 yıllarında koronavirüsler üzerindeki patentli çalışmalarımızla birlikte 2010 yılında oluşturmaya başladığımız bu temel platform, salgın vurduktan sonra rekor müddette inançlı ve son derece tesirli bir koronavirüs aşısı üretmemizi sağladı.” dedi.

Yasa dışı kopyaladı

Moderna Hukuk Yöneticisi Shannon Thyme Klinger ise “Pfizer ve BioNTech’in Moderna’nın icatlarını yasa dışı bir halde kopyaladığını ve bunları müsaadesiz kullanmaya devam ettiklerini düşünüyoruz.” tabirlerini kullandı.

Basın açıklamasında “Pfizer ve BioNTech, Moderna’nın patentli teknolojilerinin mRNA aşılarının başarısı için kritik olan iki temel özelliğini kopyaladı. Koronavirüs ortaya çıktığında ne Pfizer ne de BioNTech, Moderna’nın bulaşıcı hastalıklar için mRNA aşıları geliştirme tecrübesine sahip değildi.” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.