Öldürülen Shinzo Abe’nin çok özel Türkiye alakası

Japonya’da seçimlere bir hafta kadar kısa bir mühlet kala ülkenin eski başbakanı Shinzo Abe, ülkenin batısındaki Nara’da konuşma yaptığı sırada suikasta uğradı. 67 yaşındaki Abe; göğsünden ve boynundan aldığı yaralar sonucu hayatını kaybetti.

Japonya’da en uzun mühlet başbakanlık yapan isim olan Abe, tıpkı vakitte ülkede II. Dünya Savaşı sonrası misyona gelen en geç başbakan olarak tanınıyordu. Ülkesinde çok sevilen bir isim olan Abe, Türkiye ile de yakın bağlantılarıyla bilinen biriydi. Abe, iki kez Başbakan seçildi. 2006- 2007 yılları ortasında birinci Başbakanlığı periyodunda sıhhat meseleleri nedeniyle 1 yılın akabinde istifa etti. 2012-2020 yılları ortası Başbakanlık yaptığı devirde sık sık Türkiye’ye ziyaretler gerçekleştirmişti. Marmaray ve Japon Bahçesi açılışı için Türkiye’ye gelmişti.

ERDOĞAN, “DEĞERLİ DOSTUM” DİYEREK AÇIKLAMAYA BAŞLADI

Dış siyasette ve öteki ülkelerle ilgilerinde barışçıl prosedürlerle hareket etmesiyle tanınan Abe, “Türkiye dostu” olarak da nitelendiriliyordu. O denli ki bugün AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik suikastı kınarken, “Türkiye dostu Shinzo Abe” sözünü kullandı. Erdoğan da yaptığı açıklamada “değerli dostum Şinzo Abe” ifadelerine yer vererek büyük hüzün duyduğunu lisana getirdi.

Shinzo Abe, Başbakanlığı devrinde Türkiye’de periyodun Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile de sık sık bir ortaya gelmiş, Davutoğlu, “Türkiye için stratejik değer taşıyan altyapı projelerinde Japon dostlarımızın” çalıştığını vurgulayarak, dostluk dışında yürütülen işbirliklerine de vurgu yapmıştı.

KADİR TOPBAŞ İLE JAPON BAHÇESİ’Nİ AÇMIŞTI

Abe’nin dikkat çeken Türkiye ziyaretlerinden biri de 2015 yılında gerçekleşti. 2015 İstanbul Baltalimanı’nda yenilenen Japon Bahçesi’nin açılışını, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve periyodun İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri merhum Kadir Topbaş birlikte gerçekleştirmiş, Shimonoseki ile İstanbul’un “kardeş şehir” olduğunu açıklamış, Japon Bahçesi’ni “barışın simgesi” olarak nitelemişti.

Abe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de Başbakanlığı periyodunda birçok kere bir ortaya geldi. Erdoğan, “dostu” olarak nitelediği Abe’yi sık sık Ankara’da kabul etti ve Japonya’ya ziyaretler gerçekleştirdi. Erdoğan, Türkiye’deki altyapı ve teknoloji mevzularında Japonya’nın dayanağının değerinin altını da sık sık çizerken, Sinop Nükleer Güç ve Çanakkale Köprüsü’nde Japonlarla ortak çalışmalara vurgu yaptı.

TİCARET HACMİ VE YATIRIMLARDA ARTIŞ GÖZLEMLENDİ

Abe periyodunda Türkiye’ye yönelik Japon yatırımlarında da artış gözlemlendi. Abe’nin ikinci vazife müddetinde iki ülke ortasındaki ticaret hacmi büyüdü.

Türkiye ve dünya için barış elçisi olarak nitelendirilen Abe, vazife yaptığı periyotta Rusya ile de ilgileri geliştirmek için birçok adım atmış, hatta Rusya ile barış muahedesi imzalamaya bile çok yakın olduklarını duyurmuştu.

Abe, halkı tarafından epey sevilen bir başkan olmasının yanı sıra, Japonya iktisadı için de kıymetli adımlar atmasıyla tanınıyor. Dış münasebetlerde Hint-Pasifik stratejisinin geliştirilmesinde kıymetli bir yeri olan Abe, bilhassa orduya yönelik yatırımlarıyla da çok konuşulmuştu. Abe, ülkesinin İkinci Dünya Savaşı öncesindeki ordu durumuna getirmiş, ve bu durum bölgedeki Çin hakimiyeti karşısında dayanak görmüştü. Bölgedeki istikrarları göz arkası etmeyen Abe, savunma stratejisini de bu noktada şekillendirmişti. Halkıyla son derece sağlam bağları olan Abe’nin mevti şu anda Japonya’da adeta şok tesiri yarattı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.