Parkı imara açan AKP’li belediyeyi çocuklar protesto etti

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin 2 parkı yapılaşmaya açmasını mahalle sakinleri, çocuklarıyla birlikte protesto etti. “Doğa Katliamı Burada, Parkımızı Geri Verin, Yeşilime Dokunma” pankartı açan çocuklar, “Biz burada oyun oynuyorduk. Şu anda oyun oynayacak alanımız yok. Yeşilimizi geri verin” diye seslendiler.

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin Kandilli Küçüksu Mahallesi’ndeki iki parkı yapılaşmaya açması mahalle sakinlerinin yansısını çekti. Mahalleli, çocuklarıyla birlikte bugün ilçede bir ortaya gelerek AKP’li belediyeyi protesto etti. Harekete Üsküdar Belediyesi DÜZGÜN Parti Meclis Üyesi Onur Çukurlu da katılarak takviye verdi.

“BİLİRKİŞİ, İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİNİ UYGUNSUZ BULDU”

Mahalle sakinleri, ortak basın açıklamasında şunları söyledi:

“Elysium Serene Kandilli Sitesinin üretimi sırasında yeşil alan ve park olarak belediyeye terk edilmiş olan alana, imar plan değişikliğine itirazlara karşın özel bir inşaat firması aracılığı ile Haziran 2022 itibariyle konut üretimine başlamıştır.

İmar plan değişikliğine yapılmış olan itirazlar nedeniyle dava süreci başlamış ve hala devam etmektedir. Düzenlenmiş olan eksper raporu; yeşil alan ve park alanı olarak belediye terk edilmiş olan alanı, konut alanına dönüştüren imar planı değişikliğini; şehircilik unsurları, planlama asılları ve tekniklerine uygunsuz bulmuştur.

ÇOCUKLARI İÇİN PROJEDEN GERİ DÖNÜLMESİNİ İSTEDİLER

İstanbul’ da ve bilhassa de mahallemizde çok daha fazla park ve yeşil alana muhtaçlık varken, tüzel süreç sonuçlanmadan bu inşaatın başlaması ve parkın yıkılması, biz mahalle sakinleri ve daha da kıymetlisi gelecek kuşaklarımız olan çocuklarımızı, geri dönüşü olmayan ziyanlarla karşı karşıya bırakmıştır.

Hukuki süreç sonuçlanıp imar planı iptal edildiği takdirde, karar beklenmeden başlatılmış bu inşaat sebebiyle, hem yeşil alan büsbütün yok olmuş olacak, hem de yapılan konutların imali ve yıkımında harcanan maliyet ulusal servetimizden israf edilmiş olacaktır. Üsküdar Belediye Başkanlığı’nın, bu teşebbüsten geri adım atması ile, bu tehditler ortadan kalkacak ve vatandaşlar rahat bir nefes alacaktır.

Vatandaşlar olarak Üsküdar Belediye Başkanlığı’ndan beklentimiz; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile organize bir biçimde, yeşil alandaki inşaat çalışmalarına acilen son verdirmesi ve bu alanı, evvelki periyotlardaki taahhütlerine uygun olarak, yeşil alan ve park alanı olarak vatandaşların hizmetine sunmasıdır.”

ÇOCUKLAR: OYUN OYNAYACAK ALANIMIZ KALMADI

Eyleme katılan çocuklar ise, “Ağaçlarımızı yok edemezler. Biz burada oyun oynuyorduk. Şu anda oyun oynayacak alanımız yok. Basketbol, voleybol oynadığımız, piknik yaptığımız açık alan artık yok. Her dakikamız orada geçiyordu, eğleniyorduk” diye konuştu.

“Doğa Katliamı Burada, Parkımızı Geri Verin, Yeşilime Dokunma” pankartı açan çocuklar, Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen’e seslenerek, ”Hilmi amca yeşilimi geri ver” dediler.

İKİ PARK İMARA AÇILDI

İnşaat çalışmalarının başladığı Sedirli Parkı, mahallenin “afet ve acil durum toplanma alanı” olarak belirlenmiş durumda. Vatandaşların parkta inşaat başladığını görerek Üsküdar Belediyesi’ne bilgi edinmek için yaptığı müracaata gelen cevapta bahse bahis alanın 1996 yılında park olarak terk edildiği, 13 Ağustos 2020 tarihinde ise parkın 946 ada, 34 parsel olarak belediye ismine tescil edildiği belirtildi.

Diğer inşaat başlayan park ise Elysium Serene Sitesi’nin çocuk parkı. Sitenin kamuya yeşil alan olarak terk ettiği 3 dönümlük park, öbür bir noktada park alanı ayrılarak konut imarına açılmıştı. Üsküdar Belediye Meclisi’nde 2018 yılının aralık ayı oturumlarında oyçokluğu ile kabul edilen plan değişikliği, 2019 yılının eylül ayında da İBB Meclisi’nde CHP-İYİ Parti kümesinin muhalefeti, AKP-MHP kümesinin çoğunluk oyları ile onaylanmıştı.

Plan değişikliğinin iptali için sitedeki daire sahipleri tarafından Üsküdar Belediyesi, İBB, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na karşı dava açılmış durumda. Dava sürecinde planın yürütmesi evvel durduruldu fakat daha sonra karar üst mahkeme tarafından kaldırıldı. Site sakinleri bu karara da itiraz etti. Mahkeme süreci devam ederken parkta inşaat için hazırlıklar başladı. Vatandaşlar parktaki ağaçların da kesildiğine dikkat çekiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.