PC satışları düşmeye devam ediyor; peki ama en çok PC satan markalar hangileri?

Son yıllarda PC satışlarında düşüş görülürken, 2022 itibariyle kendini hissettirmeye başlayan ekonomik sorunlar da bu düşüşe destek oluyor. Analistlerin açıklamalarına göre PC kategorisinde düşüş sürüyor ve durgunluk döneminin kapılarını açıyor.

IDC’nin yaptığı açıklamaya göre, bilgisayar sevkiyatları geçtiğimiz yıla göre yüzde 15.3 oranında düşmüş durumda. 2022’nini 2’inci çeyreğinde 71.3 milyon bilgisayar sevkiyatı yapılırken, IDC’ye göre bu düşüş beklenenden fazla. Kuşkusuz bunda global çapta yaşanan ekonomik sorunların yanı sıra, Ukrayna’daki savaş ve Çin’deki karantinaların yeniden başlamasının da etkisi büyük.

IDC’nin konuyla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde: “Resesyona ilişkin korkular, segmentler arasında talebi artırmaya ve zayıflatmaya devam ediyor. Tüketicilerin PC’lere olan talebi kısa vadede zayıfladı ve tüketiciler harcamaları konusunda daha temkinli hale geldikçe, seçimlerini telefonlar ve tabletler gibi cihaz türlerine yönlendirdikçe PC kategorisi uzun vadede yok olma riskiyle karşı karşıya. Bu arada, ticari talep daha güçlüydü, ancak işletmeler satın alımları geciktirdikçe talep de azaldı.”

En çok PC’yi kim sattı?

IDC’nin açıkladığı rapor sonuçlarına göre Lenovo, yüzde 24.6’lık oranıyla hala zirvedeki yerini koruyor. Onu HP, yüzde 18.9 ile takip ederken, 3’üncü sıraya Dell yüzde 14 ile yerleşiyor. Bu 3’lüyü takip eden diğer markalar ise şöyle: Acer (yüzde 6.9), Apple (yüzde 6.7) ve Asus (yüzde 6.6).

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.