Şanlıurfa’da asit içen çocuğa, bağırsak kesimi ile yemek borusu yapıldı

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde, 2 yaşındayken konutta bulduğu asidik maddeyi içen Emeni Nasır’ın (3) yemek borusu yanıp kapandı.

Tedavi için 1 yıl evvel Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi’ne başvuran Nasır’a, çocuk cerrahi servisinde karın duvarından midesine tüp bağlandı.

Bir müddet bu halde beslenen çocuğa, hekimler yemek borusu yapma kararı aldı.

Kalın bağırsağından 25 santimetrelik modül alındı

AA’nın haberine nazaran; 15 kişilik takım, 10 saat süren ameliyatın akabinde Emeni Nasır’a kalın bağırsağından alınan 25 santimetrelik kesimden yemek borusu yaptı ve bunu mideye bağladı. Küçük çocuk, bu sayede 9 ay sonra ağız yoluyla beslenmeye başladı.

“Hiçbir halde yutkunma yahut ağız yoluyla beslenme olmuyordu”

Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Boleken, ameliyata ait şu sözleri kullandı:

“Hiçbir biçimde yutkunma yahut ağız yoluyla beslenme olmuyordu. Ameliyatın akabinde kalın bağırsağından yemek borusu yaparak midesine bağladık. Uzun bir ağır bakım tedavisinin akabinde çocuğumuz doğal yoldan beslenmeye başladı. Şu anda çocuğumuzun durumu güzel. Kendisi üzere biz de çok memnunuz.”

“Yakıcı olan hususlar konutlarda denetimsiz bir formda içecek kutularında tutulmakta”

Meskende paklık hedefiyle bulundurulan asidik hususların çocuklar için tehlike oluşturduğunu vurgulayan Boleken, açıklamalarına şu sözler ile devam etti:

“Evde paklık emeliyle kullanılan ve insan bedenine temas ettiğinde yakıcı olan hususlar meskenlerde denetimsiz bir biçimde içecek kutularında tutulmakta. Bilhassa çocuklar her şeye meraklıdır, her şeyi ağızlarına atarlar. Buldukları unsurları de su zannedip içebilmektedirler. Bu hususlar içildiği vakit yemek borusunda büyük tahribatlara neden olmakta. Hastanemize bu cins hadiseler sıklıkla gelmekte.”

Boğazından delik açıldı, yemek borusu dışarı çıkarıldı

Çocuk Cerrahisi Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Erman Dörterler de çocukların asidik husus içmeleri halinde çabucak en yakın sıhhat kuruluşuna başvurulması gerektiğini belirtti.

Emeni’nin tedavisinin yaklaşık bir yıldır sürdüğünü, çocuğun tükürüğünün ciğerlerine kaçmaması için öncelikle boğazında delik açarak kalan yemek borusunu dışarı çıkardıklarını kaydeden Dörterler, “Çocuğumuz uzun bir tedavinin akabinde ağız yoluyla sıvıyla beslenmeye başladı. Yakın vakitte da taburcu edeceğiz. Anne ve babalardan ricamız, konutlarda kullandıkları asidik unsurları çocukların erişemeyeceği yerlerde saklamaları. Bazen ihmal önemli sonuçlara neden oluyor.” tabirlerini kullandı.

Emeni Nasır’ın annesi Sena Tays da Suriye’deki iç savaş nedeniyle yaklaşık 10 yıl evvel ailesiyle Türkiye’ye sığındığını söyledi. Çocuğunun konutta kimse olmadığı sırada paklık hususunu su zannederek içtiğini anlatan Tays, “Hemen hastaneye götürdük. Allah tabiplerden razı olsun. Hepsine dua ediyorum.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.