SAS havayolları ile pilotlar anlaşamadı! ‘Grev yıkıcı olur’

İskandinav havayolları SAS SAS.ST ile pilotlar ortasında bugün sonlanan fiyat görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması, yaz tatili periyodu başlarken, şirketin geleceğini de riske atan bir grevi tetikledi.

Sendikalara nazaran Danimarka, İsveç ve Norveç’te yaklaşık bin pilotun greve katılacağı kestirim edilirken, Sydbank analisti Jacob Pedersen yaptığı hesaplamaya nazaran, grevin SAS’a günlük maliyetinin 11.2-12.6 milyon dolara mâl olabileceğini söyledi. Şirket payları ise saat 15.28’de yüzde 5 düşüşü gördü.

UÇUŞLARIN YARISININ İPTALİNE NEDEN OLACAK

Grevin, tarifeli SAS uçuşlarının yaklaşık yüzde 50’sinin iptaline neden olacağı ve günlük yaklaşık 30 bin yolcuyu etkileyeceği kestirim ediliyor.

“ÇOK BERBAT BİR HABER”

Reuters’ta yer alan habere nazaran, SAS CEO’su Anko van der Werff, “Bu çok berbat bir haber” derken şirket açıklamasında da “Bu noktada bir grev SAS için yıkıcı olur ve hem şirketin geleceğini hem de binlerce çalışanın işini tehlikeye atar” dedi.

Zarardaki SAS tıpkı vakitte, büyük maliyet kesintilerine giderek ve yeni nakit gelir kanalları oluşturarak bir yine yapılandırma sürecinde.

Geçen ay yaklaşık 58 bin yolcu taşıyan havayolunun SAS Pilot Kümesi lideri Martin Lindgren, “Bu, SAS’ın hatası. Sonunda SAS’ın bir uzlaşma istemediğini anladık. SAS grev istiyor” diye konuştu.

LUFTHANSA’DAN DA KISMİ UÇUŞ İPTALİ

Öte yandan Lufthansa’nın Belçika ünitesi LHAG.DE de iş yükünü hafifletmek ve muhtemel bir grevden kaçınmak için, yaz dönemindeki tarifeli uçuşlarının %6’sını iptal edeceğini duyurdu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.