Scholz’dan Alman vatandaşlık yasası için yeni teklif

Almanya Ahenk Vakfı’nın Berlin’deki etkinliğinde konuşan Scholz, “Almanya’daki vatandaşlık yasamızı dünyadaki en çağdaş seviyeye getirmemizi istiyorum.” dedi.

Scholz, Hamburg Belediye Lideri olduğu devirde kendisini etkileyen en kıymetli olaylardan birisinin Alman vatandaşlığına kabul edilmiş şahıslara evrak teslim merasimi olduğunu aktararak, orada çok hisli anlar yaşadığını lisana getirdi.

Almanya’da vatandaşlıkla bir mahzuru aşmaları gerektiğini vurgulayan Scholz, şunları söyledi:

“Herkesin bilmediği bir şey var. Vatandaşlığa kabullerin yüzde 50’si birden fazla uyruğun da kabul edilmesiyle gerçekleşiyor ve başkalarında neden bu türlü olmadığını açıklamak sıkıntı. Sanırım son birkaç yılda öğrendiğimiz bir şey var; birçok insan, geldikleri ülkeye asla geri dönemeyebileceklerini biliyor. Gerçek şu ki, nerede kendinizi meskeninizde hissedeceğinize hayat karar verir. Bu, içten gelmesi gereken bir bağlılık ve bence vatandaşlık yasamızı bu bakış açısıyla modernize etmemiz hakikat.”

Almanya’da ahenkle ilgili vazifelerden birisine değinmek istediğine işaret eden Scholz, “Uyuma giden yolun çok taşlı olmamasını, ırkçılık, önyargı üzere devam eden birçok zorluk tarafından tehdit edilmemesini sağlamalıyız.” dedi.

Scholz, 30 yıl evvel Almanya’da toplumsal güvenlik sistemi ve iş gücü piyasasının karşılaşacağı zorlukların tartışıldığını hatırlatarak, “Yaklaşık 6 milyon personel eksiğimiz olacaktı. Gerçek şu ki, onlar şu an burada ancak bir halde ortaya çıkmadılar, sizin üzere bu ülkede kendine yer bulmuş, kendi göç etmiş, anne babası göç etmiş bayan ve erkekler. Ülkemizin sahip olduğu ekonomik güç, gelişme, bu kadar çok insanın Almanya’ya göçü olmasaydı asla başarılı olamazdı. Bunu unutmamalıyız.” diye konuştu.

 “YASA PAKETİNİ SÜRATLE KABUL ETMEK İSTİYORUZ”

Dünyaya açık bir ülkeye muhtaçlıkları olduğunu vurgulayan Alman Şansölye, toplumun çeşitliliğinin kendilerini güçlü kılan şey olmasını sağlamak istediklerini kaydetti.

Scholz, Avrupa’da ortak siyasetler geliştirmeye, iltica ve mülteci siyasetlerinde ilerlemeye muhtaçlıkları bulunduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Planımız uzun müddettir burada bulunanlara, uygun entegre olanlara ve umut arayanlara yardımcı olacak bir oturma müsaadesi geliştirmek. İşte o vakit bir müddetliğine de olsa topluma katkı olarak içinizde olanı fark etme bahtına sahip olacaksınız ve tüm bunların gerektirdiği yasa paketini süratle kabul etmek istiyoruz.”

Scholz, sistemsiz göçü azaltmak ve sistemli göçü kolaylaştırmak istediklerini de belirtti.

 “IRKÇILIĞA KARŞI UĞRAŞ EDECEĞİZ”

Almanya’da kayıtlı 800 bin Ukraynalı bulunduğuna dikkati çeken Scholz, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı vahim, acımasız savaş sona erdiğinde ve ülke geleceğini yine şekillendirebildiğinde bağımsız, hükümran bir formda ve kendi demokrasisini kendisi geliştirebildiğinde Ukraynalıların birçoğu kalacak, birçoğu dönecek.” diye konuştu.

Şansölye, ırkçılığın Almanya’da da bir gerçek olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu, aşılması gereken bir gerçektir. Halle, Münih, Hanau ve daha pek çok yerde yapılan atakları hatırlıyoruz. Almanya’da 20 bin çok sağcı, ırkçı var. Bence bu, çok yüksek bir sayı ve bu yüzden bunu değiştirmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Bu mevzuda bir şeyler yapacağız. Ulusal hareket planıyla, demokrasiyi geliştirme maddesiyle ırkçılığa karşı gayret edeceğiz.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.