Sokakların yangın yerine döndüğü İsrail’de durum vahim! Eski Başbakan “iç savaş” uyarısı yaptı

İsrail Meclisi, Başbakan Netanyahu hükümetinin yüksek mahkemenin yürütme üzerindeki denetimini kaldıracak tartışmalı yasa tasarısını 2. ve 3. oylamada onayladı. Bu gelişme sonrası binlerce kişi sokağa akın ederken ülkede gerilim had safhaya ulaştı. Eski İsrail Başkanı Ehud Olmert ise ülke çapında kitlesel protestolara neden olan yargı düzenlemesinin Meclis’te onaylanmasının ardından “İç savaşa doğru gidiyoruz.” dedi.

MECLİS’TEN GEÇTİ

İsrail Parlamento Sözcüsü, parlamentonun Başbakan Benjamin Netanyahu hükümeti tarafından sunulan ve Yüksek Mahkeme’nin bazı yetkilerini kısıtlayan tartışmalı bir tasarıyı oylayarak yasalaştırdığını duyurdu. Muhalefet milletvekilleri protesto amacıyla genel kurulu terk ederken, tasarı 64-0 oyla kabul edildi.

ARACI GÖSTERİCİLERİN ÜZERİNE SÜRDÜ

Bu gelişmenin ardından yüzlerce kişilik gösterici grubu, Tel Aviv’deki hükümet kompleksinin bulunduğu Kaplan Caddesi’nde toplandı. Bir grup, Tel Aviv’in ana arteri Ayalon otoyolunu trafiğe kapattı, yolda uzun araç kuyrukları oluştu. Bu sırada yoldan geçmeye çalışan bir araç göstericileri umursamadan gaza bastı. Bazı göstericiler yaralandı.

NETANYAHU’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Bugün Meclisten geçen yasa tasarısının, “seçilmiş hükümetin yönetebilmesini sağlamak ve devlet organları arasında dengeyi yeniden sağlamak için gerekli olduğunu” savunan Netanyahu, “Seçmenin iradesini gerçekleştirmek kesinlikle demokrasinin sonu değildir. Asıl demokrasinin özü budur.” dedi.

“SON ANA KADAR ANLAŞMAYA VARMAYA ÇALIŞTIK”

Tartışmalı yargı düzenlemesi konusunda uzlaşma sağlanamamasından muhalefeti sorumlu tutan Netanyahu, şöyle devam etti: “Her şeye rağmen görüşmeleri sürdürmeye ve uzlaşı aramaya devam edeceğiz. (Meclisteki) Oylamada bile son ana kadar anlaşmaya varmaya çalıştık.”

“İÇ ÇEKİŞMEMİZİ YANLIŞ YORUMLAMAYIN”

İsrail Başbakanı, yargı düzenlemesi kapsamındaki diğer yasa tasarıları konusunda kasım sonuna kadar “her konuda geniş bir uzlaşıya varmak” istediklerini ve bu amaçla gelecek günlerde muhalefetle diyalog kurmak için girişimde bulunacaklarını ifade etti. Ülkesindeki siyasi krize ilişkin “İsrail’in düşmanlarına” da seslenen Netanyahu, “Bizim iç çekişmemizi yanlış yorumlamayın. Sevgili devletimize yönelik her türlü tehdide karşı omuz omuza duracağız.” ifadelerini kullandı.

“DAHA ÖNCE OLMADIĞI KADAR CİDDİ BİR TEHDİT”

Protestolara destek veren eski İsrail Başbakanı Olmert ise, “Bu daha önce hiç olmadığı kadar ciddi bir tehdit. İç savaşa doğru gidiyoruz.” dedi. Ülkenin istikrarı ve hükümetin yönetim becerisini kaybetme ihtimallerine rağmen “sivil itaatsizlik” ifadesini kullanan Olmert, “Hükümet, İsrail demokrasisinin temellerini tehdit etmeye karar verdi ve bu bizim ne kabul ne de tahammül edebileceğimiz bir şey.” diye konuştu.

PROTESTOLAR AYLARDIR SÜRÜYOR

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in, 5 Ocak’ta duyurduğu “yargı reformu” Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandırma ve iktidarın yargı atamalarında söz sahibi olması gibi değişiklikler içeriyor. Başbakan Netanyahu, 27 Mart’ta, ülke çapında giderek artan kitlesel protestolara ve grevlere neden olan yargı düzenlemesini ertelediğini açıklamış ancak 2023-2024 bütçesinin mayıs sonunda Meclisten geçmesinin ardından yargı düzenlemesini tekrar gündeme getireceklerini duyurmuştu. Hükümet, muhalefetle müzakerelerin tıkanmasının ardından yakın zamanda yargı düzenlemesi için yeniden düğmeye basmıştı.

ORDUDA GÖREVLİ OLANLAR DA KARŞI

Netanyahu hükümeti, yargı düzenlemesi kapsamında Yüksek Mahkemenin hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısının 11 Temmuz’da birinci oylamadan geçmesinin ardından 2. ve 3. oylama için bugün Meclise getirileceğini açıklamıştı. Hükümetin “yargı reformuna” karşı çıkan, aralarında savaş pilotları, denizaltı subayları ve diğer elit birliklerin yer aldığı on bin kadar orduda görevli İsrailli, gönüllü yedek askerlik görevini bırakacaklarını açıklamıştı. İsrail basını, Savunma Bakanı Gallant’ın orduda yedek askerlerden gelen tepki üzerine Yüksek Mahkemenin hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısının ertelenmesi için çalıştığını öne sürmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx