Son dakika! İngiliz medyası duyurdu: Boris Johnson istifa ediyor

Sky News siyaset Editörü Beth Rigby’nin Britanya’da kabine kaynaklarından aktardığına nazaran, Başbakan Boris Johnson’ın grubundan kimi isimler, 53’e varan hükûmet istifalarının akabinde “zamanın dolduğunu” kabul etti.

Kaynaklar, yakınlarının Johnson’ı istifaya ikna etmeye çalıştığını, Britanya Başbakanı’nın bugün istifasını duyurabileceğini söyledi.

BBC de Britanya Başbakanı Johnson’ın bugün istifa edeceğini duyurdu.

Britanya basınında Johnson’ın misyonu bırakması durumunda misyonun potansiyel adaylarından biri olarak Dışişleri Bakanı Liz Truss görülüyor.

Britanya Başbakanı Boris Johnson, dün Kabine üyelerinden gelen baskıya karşın vazifesine devam edeceğini söylemişti.

TACİZ SKANDALIYLA BAŞLAYAN İSTİFALAR

Britanya’da Sıhhat Bakanı Sajid Javid ile Maliye Bakanı Rishi Sunak dün arka arda istifa ettiklerini açıklamıştı. Javid, artık vicdanen vazifesine devam edemeyeceğini ve Johnson’a itimat duymadığı için istifa ettiğini belirtmişti. Sıhhat Bakanı’nın istifa kararından kısa bir mühlet sonra da Maliye Bakanı Sunak istifa ettiğini duyurmuştu.

İki bakanın istifa kararı, Johnson’ın, Muhafazakâr Parti milletvekili ve partinin Küme Yöneticisi Chris Pincher’a yönelik taciz suçlamalarından haberdar olmasına karşın, kendisine verdiği vazifeden ötürü “son derece pişman” olduğu açıklamasının akabinde gelmişti.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan daha evvel yapılan açıklamada ise Johnson’ın Pincher’la ilgili taciz argümanlarından haberdar olmadığı belirtilmişti. Lakin, daha sonra Johnson’ın, 2019’da dışişleri bakanı olarak misyon yaptığı periyotta Pincher’la ilgili şikayetler hakkında bilgilendirildiği ortaya çıkmıştı.

JOHNSON KOVİD PERİYODU PARTİLERİ NEDENİYLE BASKI ALTINDAYDI

Johnson, Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da Kovid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle tenkit ve istifa baskısı altındaydı.

Bu partilerden biri nedeniyle para cezası da alan Johnson, kendi partisinin birtakım milletvekilleri ve muhalefet tarafından parlamentoya palavra söylemekle suçlanmıştı.

Lideri olduğu Muhafazakâr Parti içinde 6 Haziran’da inanç oylamasına gidilmiş lakin Johnson 148’e karşı 211 oyla kazanmıştı.

Parti içindeki itimat oylamasını kazansa da Johnson’ın siyasi geleceğinin tehlikede olduğu yorumları yapılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.