Süper Lig Şampiyonu Bursaspor’un Rüyalar Tiyatrosundan Kapanma Tehlikesine Uzanan Dramatik Çöküşünün Öyküsü

‘Yeşil Beyaz Topraklara Hoş Geldiniz’ diyordu spiker… Bursaspor’un 14 Eylül 2010 yılında Valencia ile oynadığı Şampiyonlar Ligi grup maçı öncesi. Önceki sene Süper Lig’i şampiyon tamamlayan Bursaspor, 2010-2011 senesinde Şampiyonlar Ligi grup aşamasında Türkiye’yi temsil etmiş ve Şampiyonlar Ligi gruplarında ülkemizi temsil eden beşinci takımımız olmuştu. 

Bursaspor, büyük bir çöküş yaşayarak 13 senede iki lig birden düştü. Düşmekle kalmadı, borçlarından dolayı lisans alamadı. 

Öyleyse gelin, bu sürecin ayrıntılarını birlikte inceleyelim.

1963 yılında Akınspor, Acar İdman Yurdu, Demirçelikspor, İstiklalspor ve Pınarspor ‘un birleşmesiyle Bursa’nın en büyük temsilcisi olarak doğdu Bursaspor. Armasındaki beş yıldız, beş kurucu amatör kulübü temsil ediyordu.

Beyazını Uludağ’ın karından yeşilini Bursa ovasından alan bu güzide camia, çok uzun yıllar Türkiye’nin en üst düzey liginin başaltı takımlarından birisi olarak mücadele etti. Her daim ligin güçlü takımlarından birisi olmayı başaran Bursaspor, 1990’lı yıllarda da Avrupa Kupalarında başarılı sonuçlar elde etti. Ancak asıl zirvesine 2010 yılında çıktı.

2009-2010 sezonunda Ertuğrul Sağlam yönetiminde Süper Lig’i lider tamamlayarak şampiyonluğa ulaşan 5. takım oldu Bursaspor.

Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un ardından ülkenin beşinci büyüğü olan Bursaspor, sonraki sezon Türkiye’yi Şampiyonlar Ligi’nde temsil etme hakkına sahip oldu.

Şehir ve kulüp için bunun anlamı çok büyüktü. Dünya devleri Bursa’ya gelerek dünya futbolunun en üst düzey arenasında Bursaspor ile karşılaşacaktı. 

Bursaspor, Türkiye’nin en üst düzey takımı konumuna geldi.

Kura çekimi sonrası Manchester United, Valencia ve Glasgow Rangers ile aynı gruba düşen Bursaspor, Rüyalar Tiyatrosu olarak bilinen Old Trafford’da Manchester United gibi bir dev ile karşılaştı.

Bursaspor’un zirveye çıktığı bu süreç, ne yazık ki düşüşün de başlangıcı oldu. Elbette kimsenin Bursaspor’dan her sene şampiyon olmasını beklemiyordu ancak, bu düşüş kimsenin tahmin edemeyeceği kadar görkemli olacaktı. 

Şampiyonlar Ligi grubunu 1 puan ile son sırada tamamlayan Bursaspor Avrupa Kupalarına veda etti. Akıllarda ise dünya futbolunun en yüksek arenasında dünya devleri ile çıktıkları maçlar kaldı. Oysa düşüş daha yeni başlıyordu.

2019 yılında Süper Lig’den Birinci Lig’e düşen Bursaspor taraftarları çok büyük bir üzüntü yaşadı. Ancak çöküş bununla sınırlı kalmayacaktı.

Yaşadığı ekonomik krizin etkisiyle sarsılan köklü camia, kadrosunu korumayı başaramadı. Bunun üzerine yeni transferler de yapamayan Bursaspor, Birinci Lig’de de tutunamayarak İkinci Lig’in yolunu tuttu. Bu yıldan itibaren kulüp, kuruluşundan bu yana ilk kez, Türkiye profesyonel liglerinin üçüncü klasmanında yarışmak zorunda kaldı. Bu üzücü tabloya rağmen pek çok kişi, camianın tarihinden ve taraftarından alacağı güçle kısa zamanda ayağa kalkacağını düşünüyordu. Ancak öyle olmadı…

Önce Süper Lig’e ardından Birinci Lig’e veda eden Bursaspor’u İkinci Lig’de de zor günler peşini bırakmadı. Bu sefer ödenmeyen borçlar yüzünden transfer yasakları ile karşı karşıya kaldılar.

Türkiye profesyonel liglerinin en borçlu beş takımından birisi olan Timsahlar, kulübü şampiyon yapan Recep Yazıcı’nın 2013 yılında vefat etmesi sonrası kurumsal kimliğini sürdürmekte zorlandı. 2019 yılında düştüğü birinci ligde bir senede tam dört yönetimin değişmesiyle istikrarsızlık yaşadı. Kulübün başına hangi yönetim gelirse gelsin, borçlarla ve var olan sorunlarla baş edemiyordu. Yönetimsel sorunların üstüne teknik sorunlar da eklenince, takım bir türlü beklenen başarıyı yakalayamadı. Üstelik kulübün borcu da arttıkça arttı.

2022-2023 sezonunu Türkiye İkinci Ligi’nde düşme hattının sadece iki basamak üstünde tamamlayan Bursaspor, bir puanla ligde kalmayı başardı.

Yeşil beyazlılar ligde kalmayı başardı başarmasına ama asıl tehlike yaz döneminde ortaya döküldü. Kulüp var olan borçlarını ödeyemediği ve transfer yasağı kalkmadığı için yeni sezon için lisans alamama tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Kulüp başkanı Recep Günay, lisans alamamalarının gerekçesi olan UEFA’nın koyduğu transfer yasağını gösterdi ancak asıl sebebin kulübün ödeyemediği borçlarından dolayı lisans çıkartma yükümlülüklerini yerine getirememesi olduğu değerlendiriliyor. Bursaspor taraftarları ise süreci yönetemeyen yönetime çok öfkeli ve kulübün olağanüstü kongreye gitmesini istiyorlar.

Yaşanan sürecin neler getireceğini zaman gösterecek. Bursaspor kalan sürede lisans çıkartmayı başarabilirse 2023-2024 sezonunda İkinci Lig’de mücadele etmeye devam edecek.

Türkiye’nin nüfus olarak kalabalık şehirlerinden olan Bursa’da, Bursaspor’a tüm yaşananlara rağmen büyük bir sevgi var. Kulübün tarihi ve taraftarlarıyla ayağa kalkıp ait olduğu seviyelere yeniden çıkması için umutlu olan büyük kitleler var. Bunun için kulübe sahip çıkacak ve istikrarlı bir kurumsal yapıyı oluşturacak yönetim gerekiyor. Bakalım Bursaspor bu ateş çemberinden çıkıp yeniden basamakları tırmanabilecek mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx