TBF: Haklarımızı CAS’ta arayacağız

Gürcistan ile 2022 Avrupa Şampiyonası A Kümesi’nde oynanan maçta kural kusuru yapıldığı gerekçesiyle FIBA’ya müracaatta bulunan TBF, talebin reddedilmesi üzerine CAS’a gitme kararı aldı.

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), 2022 Avrupa Şampiyonası A Grubu’nda Türkiye A Ulusal Erkek Basketbol Takımı’nın Gürcistan ile oynadığı maçta yaşanan 22 saniyelik vakit kaybı nedeniyle yapılan kural yanılgısı müracaatının FIBA tarafından reddedilmesi üzerine Memleketler arası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) başvuracaklarını açıkladı.

Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan (TBF) mevzuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası A Kümesinde A Erkek Ulusal Ekibimiz, 4 Eylül 2022 Pazar günü tertibin mesken sahiplerinden Gürcistan ile karşı karşıya gelmiş; Tiflis Arena’da oynanan karşılaşma esnasında ve müsabakanın akabinde soyunma odasına giden koridorlarda büyük bir arbede yaşanmıştı.

Bu olayın yanı sıra Gürcistan’dan Duda Sanadze’nin karşılaşmanın bitime 4 dakika 48 saniye kala ulusal oyuncumuz Furkan Korkmaz’a yaptığı faulün akabinde oyunun durmasına karşın maç saati, 4 dakika 26 saniyeden devam etmişti. Türkiye Basketbol Federasyonu olarak; oluşan 22 saniyelik kayıp vakit için karşılaşma sonunda yapmış olduğumuz kural yanlışı itirazının reddedilme kararını kınıyoruz.

Türkiye Basketbol Federasyonu olarak; Türkiye Gürcistan müsabakasının 4. çeyreğinde bir vakit yanlışı yapıldığını lakin bu vakit kaybının sonucu kesin olarak değiştireceğini tespit edemediği için itirazı reddeden FIBA’nın bu kararını kabul etmiyoruz. Alınan karar ile ilgili tüm haklarımızı Milletlerarası Spor Tahkim Mahkemesi CAS’ta arayacağız.

Bizler ayrıyeten Ulusal Grubumuzdaki atletler ve teknik takımımıza güveniyor, Avrupa’da basketbolun idaresinde kelam sahibi olan FIBA’nın adil bir idare iklimi oluşturmadığı takdirde Avrupa basketbolunun bulunduğu noktadan daha da berbata gideceğini düşünüyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.