Tıpkı usul, 60 mağdur! Bir imza attılar yıllar sonra icraya verildiler

Denizli’de bir araç kiralama şirketi müşterilerinden aldığı teminat senetlerini yıllar sonra icraya verdi. Dolandırıldıklarını öne süren 60 mağdur, araştırdıklarında şirketin tüm varlıklarının satılarak kapatıldığını öğrendi. Mağdurlar Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu.

Denizli’de yaklaşık 60 kişi araç kiralama şirketi tarafından dolandırıldıklarını öne sürdü. Toplumsal medyada örgütlenen mağdurlar birebir firma tarafından haklarında icra takibi yapıldığını belirtti.

İcra tebligatlarını aldıktan sonra firma yetkilisi H.C’ye ulaşmaya çalışan mağdurlar, şirketin bir müddet evvel kapandığını ve tüm varlıklarını sattığını öğrendi. Mağdurların yıllar evvel, kiraladıkları aracı teslim ettikten sonra imzaladıkları mukaveleleri geri almadıkları ortaya çıktı.

Kimi mağdurlar hiçbir imza atmamış olmalarına karşın geçersiz imzalarla düzenlenen senetlerin icra takibinde kullanıldığını öne sürdü.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR’

Araç kiralama şirketi mağdurlarının bir kısmı Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak hata duyurusunda bulundu. Kardeşinin düğününe gitmek için üç günlüğüne araç kiraladığını söyleyen Çağlar Sağınç;

“Üç yıl evvel araç kiralarken kontrata imza attım ancak bir senet imzalamadım. Aracı gününde teslim ettim. Beni icra etmişler. Bu senetteki imzalar bana ilişkin değil. Bu insanlara rastgele bir borcum yok.

Teslim ettiğim araçta bir kusur yok. Kusur olsa mukaveleyi 15 gün boyunca ellerinde tutmuşlardı o müddette süreç yaparlardı. Mağdurum.

Ben minimum fiyatla geçinen biriyim. 37 bin liralık haciz süreci başlatılmış. Masrafları ile birlikte 50 bin lira. Ödeyecek gücüm yok” tabirlerini kullandı.

‘SENETLERİMİ TESLİM ETMEDİLER’

Bir günlüğüne araç kiraladığını belirten Nazlı Karaçam ise;

“Aracın yakıtını doldurup, temizletip, hasarsız teslim ettim. İşletme sahibi teslim anında aracı gördü. Mukavelelerimizi istedik. Rastgele bir trafik cezasına karşı 15 gün ellerinde tutacaklarını söylediler.

15 gün sonra gittiğimizde ise senet ve mukaveleleri imha ettiklerini söylediler. Kendilerine güvenmemizi istediler. İmha edildiğine inanarak oradan ayrıldık. Geçen hafta banka hesaplarım bloke oldu.

Bursa’dan bir otelin haciz süreci başlattığını gördüm. Bursa’ya hiç gitmedim. Çabucak oteli aradık. Denizli’den arayan 15’nci kişi olduğumuzu, bir dolandırıcılık olayı olduğunu, kendileriyle ilgisi olmadığını söylediler. Biz de apar topar kabahat duyurusunda bulunduk” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.