Türkiye’de yerli turistin bütçesine nazaran tatil kalmadı, çadır tatilinde de fiyatlar yüzde 100 arttı

Türkiye’de önü kesilemeyen enflasyonun dar gelirliye faturası büyüyor. Geçen yıl pandemi nedeniyle tatil yapamayan yurttaş, bu yıl ise otel ve ulaşım fiyatlarındaki büyük artış nedeniyle tatilden umudunu kesti. Tatil yapmak isteyene kalan tek seçenek olarak çadır bile bu yıl lüks oldu. Kamp muhtaçlıkları ve kamp kiralama alanlarında fiyatlar yüzde 100’e yakın artarken dört kişilik bir ailenin çadır kampı yapabilmesi için en az 10 bin TL’ye gereksinimi var.

Kamp maliyetlerinin artmasında en kıymetli sorun elektrik fiyatları. Bir yılda yüzde 314 artan elektrik fiyatları kamp maliyetlerini iki kat artırdı. Kamp alanlarında tatilciler geçen yıl kişi başı en az 90 lira verirken bu yıl 180 lira ödeyecek.

OTEL MÜŞTERİSİ KAMPA DÖNDÜ

Muğla merkezde bulunan Zirkon Kamping işletmecisi Şule Erol, Türkiye’de düşen gelir seviyesi nedeniyle vatandaşın tatil alışkanlıklarının da değiştiğini vurguluyor. “Aldığımız 10 rezervasyondan 6’sı birinci kez kamp yapacaklardan oluşuyor. Daha evvel otele giden müşteriler artık bize gelmeye başladı” diyen Erol, maliyet artışlarına ise yetişemediklerini söylüyor. Temmuz ayı için aldıkları erken rezervasyonlardan pişman olduklarını belirten Erol, “Maliyetlerimiz yüzde 300’e yakın arttı. Mayısta çok önemli elektrik faturaları ödedik. Temmuz ayı için gelecek fatura bizi korkutuyor. Büyük ihtimalle ziyan edeceğiz” diyor.

Sincap camping işletmecisi Ezgi Tunç da turizm talebindeki ekonomik değişimin bu yıl çok net ortaya çıktığını belirtiyor. Tunç, durumu “Eskiden yurtdışına gidenler bu yıl yurtiçindeki lüks otellerde kaldı, o otellerin müşterileri bir kademe alta inip görece ucuz otellere geçti. Ucuz otel müşterisi ise kampa yöneldi” kelamlarıyla özetliyor ve şöyle devam ediyor:

KÜLTÜREL BASKI ARTIYOR

“Bizim en büyük maliyetimiz elektrik ve alan kirası. Mutfak fiyatlarımız çok yükseldi. Kahvaltı dahil hizmet veriyoruz. Geçen sene 30 lira olan peynir şu an 70 lira. Geçen yıl 100 lira olan tüp şu an 320 lira. Fiyatlarımız da iki katına çıktı lakin karşılamıyor.”

İktidarın kültürel baskı kurma gayretinin camping alanlarını da etkilediğini söyleyen Türkiye Kamp Karavan Derneği Lider Yardımcısı Oğuz Tokalak ise “Özellikle gençlerin kıyılara gidip yüzmesini, eğlenmesini engellemeye çalışıyorlar. Camping işletmeleri büyük baskılara maruz kalıyor” diyor. Ailelerin kamp tatili yapması için otomobilin kural olduğunu söyleyen Tokalak, artan kamp maliyetlerini ise şöyle sıralıyor:

“Arabası olanlar için iki çocuklu bir aile için çadır, masa üzere materyaller 5 bin lira tutuyor. Ortalama bir kamp alanında günlük 100 lira kişi başı, 100 lira da çadır için harcama var. Bu da günlük 500 lira tutuyor. Otoyol ve akaryakıt sarfiyatı hariç yedi gün için en az 10 bin lira harcamak zorundalar.”

TURİZMCİDEN UCUZ OTEL UYARISI

Yurttaş düşen alım gücüyle en ucuz seçeneklere yönelirken dal profesyonelleri hem dolandırıcılara hem de ucuz otellere yönelik ihtarlarda bulundu. Daha evvel Ticaret Bakanlığı, tatil dolandırıcılarına karşı bir ikaz yayımlayarak yurttaşları ucuz fiyatlarla kendilerine çeken makus niyetli işletmecilere karşı dikkatli olmaya çağırmıştı. Bugün emsal bir davet da Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Lideri Serdar Karcılıoğlu’ndan geldi. Olağan standartlarda resort bölgelerdeki bir otelin geceliğinin 2-2 bin 500 TL ortasında olması gerektiğini belirten Karcılıoğlu, şu uyarıyı yaptı:

“Maalesef kimi otellerin acil sıcak para gereksiniminden ötürü 600-700 liraya her şey dahil oda sattığını duyuyor ve görüyoruz.. Bu maliyetlerle bu fiyatları karşılamak mümkün değil. Ya size taahhüt edilen hizmetler verilmeyecek ya da kalitesiz besin ve düzmece alkol tehlikesiyle karşı karşıyasınız demektir. 3 yıldızlı otel de 5 yıldızlı otel de tıpkı elektrik tarifesini kullanıyor. Burada temel bir maliyet var, odanın bunun altına satılması imkânsız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.