Ulusal SİHA’ların yıldızı Avrupa’da parlıyor

Polonya’nın Kielce kentinin mesken sahipliği yaptığı ve yarın başlayacak Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük askeri fuarı MSPO 2022’de Türkiye “Lider Ülke” olarak yer alıyor.

Türk şirketleri, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) uyumunda ve Savunma ve Havacılık Sanayii İhracatçıları Birliği (SSI) takviyesiyle fuara iştirak sağlıyor.

Türk savunma endüstrisinin insansız hava aracı (İHA) üreticilerinden Baykar da fuarda üzerinde ROKETSAN’ın ürettiği küçük akıllı mühimmatlar yer alan Bayraktar TB2’yi sergiliyor.

Hazırlıkların sürdüğü fuar alanında Baykar standını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Bayraktar TB2 hakkında bilgi aldı. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Duda’ya Bayraktar Akıncı Taarruzi İHA maketi takdim etti.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, fuarın Avrupa’nın en büyük üçüncü savunma ve havacılık fuarı olduğunu söyledi.

Polanya’nın, Türkiye için NATO müttefiki ve stratejik düzeyde münasebetler olan bir ülke olarak ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Bayraktar, şöyle konuştu:

“Türkiye savunma ve havacılık kesimiyle bu fuarda “Lider Ülke” pozisyonunda. 26 Türk firması olarak buradayız. Baykar olarak Bayraktar TB2’yi sergiliyoruz. Polonya Mayıs 2021’de 4 sistem Bayraktar TB2 için sipariş verdi. Bu kapsamda üretim çalışmalarına başladık. Polonya için Bayraktar TB2 üzerinde değişiklikler var, talep edilen yeni geliştirmeler de var. Bilhassa data link sistemleri, radar yararlı yükleri üzere hususlarda farklılıklar var. Birebir vakitte Polonya’da derinlemesine depo düzeyi bakım kabiliyeti de oluşturulacak bu mukavele kapsamında. Polonya çok büyük bir pazar, ağır alımları, savunma ve havacılık yatırımları var. Bu kapsamda Türkiye için de değerli bir pazar tıpkı vakitte. Bilhassa Ukrayna’da yaşanan savaştan ötürü Avrupa kıtasında savunma endüstrisi eserlerine, bilhassa akıllı sistemlere yönelik ilgi artmış durumda. Bayraktar TB2’ye farklı Avrupa ülkelerinden önemli talepler var. Tıpkı vakitte Akıncı için de talepler var, görüşmeler devam ediyor.”

Bayraktar, Polonya teslimatlarının gelecek ay başlayacağını, kullanıcı eğitimlerini tamamlamak üzere olduklarını bildirdi.

Haluk Bayraktar, hala 24 ülke ile Bayraktar TB2, dört ülke ile Bayraktar Akıncı ihracatına yönelik mukaveleleri bulunduğunu belirtti.

SAHA EXPO’ya ağır ilgi

Ukrayna’da yaşanan savaş sonrası Avrupa’da Türkiye’deki savunma ve havacılık endüstrisi eserlerine ilginin arttığına değinen Bayraktar, 25-28 Ekim tarihlerinde İstanbul’da düzenleyecekleri SAHA Expo Milletlerarası Savunma ve Havacılık Fuarı için Avrupa’dan önemli talep aldıklarını söyledi. Bayraktar, “SAHA Expo her yıl katlanarak büyüyen bir tertip. Bilhassa Türkiye’nin savunma endüstrisinde geldiği noktanın derinlemesine tüm teknolojilerle sergileneceği, panelleriyle, teşebbüs tarafıyla çok tesirli bir tertip gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.