Yüksek İstişare Heyeti Toplantısı sonrası yapılan açıklamada “göç yönetimi” vurgusu

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki toplantıda Şura üyeleri, Türkiye’nin göç idaresi ve çeşitli statülerle ülkede bulunan yabancılara dair mevzuları ele almışlardır. Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin inançlı hale getirdiği bölgelere geri dönenlerin sayısının 500 bini geçtiğine dikkati çeken Sayın Cumhurbaşkanımız, bu bölgelerde milletlerarası finansmanla inşa edilecek yeni yerleşim yerleriyle çok daha fazla sayıda Suriyelinin konutlarına dönüşünü temin edeceklerini söylemiştir” dedi.

İrtibat Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen Yüksek İstişare Heyeti (YİK) Toplantısı’na ait yazılı açıklamada bulundu. Bağlantı Lideri Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Heyet üyelerinin, Türkiye’nin göç idaresi ve çeşitli statülerle ülkede bulunan yabancılara dair bahisleri ele aldığını bildirdi. Toplantıda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bir sunum yaptığı belirten Altun, Konsey üyelerinin, göç idaresi konusundaki mevcut düzenlemeler ve uygulamalar üzerine fikir teatisinde bulunduklarını söz etti.

Şura üyelerinin, entegrasyon siyasetlerinin yanı sıra Suriyelilerin ülkelerine istekli ve inançlı bir biçimde geri dönüşlerini sağlayacak gelişmelere dair görüşlerini lisana getirdiklerini kaydeden Altun, “Kurul üyeleri ayrıyeten yabancı düşmanlığı üzerinden siyasi rant ve provokasyon yürütülmesinin önüne geçecek adımları da değerlendirmişlerdir. Cumhurbaşkanımız, Yüksek İstişare Konseyi toplantısında, Türkiye’nin tarih boyunca olduğu üzere bugün de sonlarına dayanan ve bir biçimde topraklarına sığınan hiçbir mazluma, mağdura sırtını dönmediğini söz etmiştir. Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin inançlı hale getirdiği bölgelere geri dönenlerin sayısının 500 bini geçtiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanımız, bu bölgelerde milletlerarası finansmanla inşa edilecek yeni yerleşim yerleriyle çok daha fazla sayıda Suriyelinin meskenlerine dönüşünü temin edeceklerini söylemiştir. Cumhurbaşkanımız medeniyetimiz, inancımız, kültürümüz ve değerlerimizde yeri olmayan yabancı düşmanlığına milletimizin ve devletimizin asla müsaade veremeyeceğini söz etmiştir” açıklamalarına yer verdi.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.